1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Silah sussun' çağrısı Diyarbakır 'da nasıl yankılandı?
'Silah sussun' çağrısı Diyarbakır 'da nasıl yankılandı?

'Silah sussun' çağrısı Diyarbakır 'da nasıl yankılandı?

24 TV'de yayınlanan Elif Çakır'ın sunduğu Söz Bitmeden programının konuğu Star Gazetesi yazarı Orhan Miroğlu ve eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Aslan oldu.

A+A-

Programdan satırbaşları:

İmralı'nın çağrısının ardından süreç nasıl şekillenecek?

'Silah sussun' çağrısı Diyarbakır'da nasıl yankılandı?

Süreci değerlendiren İhsan Arslan; Tuzu kuru olanlar ellerini geçlerimizin bedenlerinden çeksin dedi.

Elif Çakır: Abdullah Öcalan'ın mesajı Nevruz'da okundu. Daha sonra medyaya yansıyan küçük çaplıda olsa söylentiler oldu. Mektubun Öcalan'ın uslubu olmadığı ve bölge halkınında bundan kaynaklanan mutsuzluk içerisinde olundğu söylendi. Siz buralardasınız nasıl değerlendiryorsunuz? Nevruz'u nasıl buldunuz?

Orhan Miroğlu: Açıkcası mesajlar Öcalan'a aittir değildir tartışmalarını çok garip buluyorum. Öcalan'ın öncesinde ve bugün yazdığı metinde aynı mesaj vardır. Bu söylediğiniz memnuniyetsizlikler ve yorumlar bir itibarsızlıştırma kampanyası olarak değerlendiriyorum. Çözüm sürecinin fikirsel zeminini sağlamlaştırmamız gerekmektedir. Öcalan 1990'da da bugünki gibi düşünüyordu. Erdoğan'ı bu süreç üzerinden yıpratmak istiyorlar.

Elif Çakır: Süreç sabote edilir mi?

İhsan Aslan: Kimileri gözlerini kapayınca etrafı karanlık görüyorlar sonrada niye ışık yok diyorlar. Gerçeğin kendisini görmekte zorlanıyorlar. Fikirlerinin kanıtı olarak cımbızla deliller bulmaya çalışıyorlar. Diyarbakır sokaklarında dolaşıp barıştan açılımdan memnun olmayan bulmak marifet ister. Ama bu arkadaşlar gelip Diyarbakır'dan Ankara'ya olumsuz haberler taşımaya çalışıyorlar. Bu bizi çok üzüyor böyle bir olay yok ortada. Bundan memnun olmayan bir tane Allah'ın kulunu düşünemiyorum. Çocuğunu kaybetmiş hala yakınları cezaevinde olan veya köyü yakılmış. Diyarbakır'ın veya İstanbul'un varoşlarında oturmak zorunda kalmış insanlara sorarsanız gerçeği yakalarsınız ama tuzu kuru olumsuzluklardan nemalanmış, masabaşında bu sorunu yorumlamayı marifet sayan kişilerin faydası olmaz. Bu arkadaşlar ateşe körükle gitmeye çalışıyorlar. Buna kimsenin hakkı yok. Lütfen bu tuzu kuru insanlar ellerini gençlerimizin kanından çeksinler.

"Barış sürecine dair bedel ödemiş acı çekmiş insanlar bunu bir daha yaşamak istemiyor. Bu süreci destekleyen aklı selim insanlar çözme konusunda kararlıdır. Bu barış devam edecek. Geriye dönüşü aslan mümkün görmüyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT