1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silah sesleri eksilmedi
Silah sesleri eksilmedi

Silah sesleri eksilmedi

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 29 günün ardından sadece Gazi Caddesi'nde yasak kalktı. 6 mahallede yasak devam ederken açılan caddede ise silah sesleri ile gezebiliyorsun.

A+A-

 Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ne bağlı 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı birinci ayını doldurmak üzere. İlçenin en işlek caddesi olan Gazi Caddesi de 28 gündür yasak kapsamındaydı.

Diyarbakır Valiliği bu sabah saat 07:00 itibariyle Gazi Caddesi’nde uygulanan yasağı kaldırdı. Yasağın kalkmasının ardından haftalardır dükkanları kapalı olan esnaflar ile evleri burada bulunan yurttaşlar Gazi Caddesi’ne akın etti . Polis noktasında arandıktan sonra ilçeye girdi.
 
SOKAK BAŞLARINA TÜRK BAYRAĞI ASILMIŞ

Gazi Caddesi’nde yasak kalkmasına kalktı ancak hayat normale dönmedi. Kameraların yaklaşık bir ay sonra girdiği Gazi Caddesi terk edilmiş bir kenti andırıyor.  2 sokak ötede operasyon devam ederken, yurttaşlar ev ve iş yerlerindeki hasarı tespit etmeye çalıştı. Haftalar sonra işyerlerine giren esnaflar, bu süre içerisinde bozulan gıda maddelerini çöpe atmakla işe başladı.  Caddeden mahallelere açılan ara sokaklara zırhlı araçlar konumlandırılmış, kaldırılmalar tahrip olmuş durumda. Yasağın olduğu sokak başları polis tarafından tutulmuş durumda.  Sokak başları kum torbaları ve bariyerlerle kapatılmış. Polislerin sokak başlarına seyyar sobalar kurduğu ve sokakları kapattıkları  bariyerlere Türk Bayrağı astıkları görüldü.   
 
Caddeyi gezerken sokaklardan ara ara silah sesleri geliyor. Caddeden bariyerlerin konulduğu sokaklara bakıldığında ise çatışmanın izi daha net görülüyor.  Caddeye gelen vatandaşlar bariyerlerin yasaklı kısmında olan akrabalarını merakla bekliyor. Öte yandan Barış Grubu da yasağın kalktığı caddeyi gezerek halkla sohbet etti.
 
Sur İlçesi’ne bağlı Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde ise sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar devam ediyor.
 
(HABERDAR)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler