1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silah götüren kişilere ceza yağdı.
Silah götüren kişilere ceza yağdı.

Silah götüren kişilere ceza yağdı.

Diyarbakır'da polisin yaptığı operasyonda PKK'ya silah götüren 3 kişiye caza verildi.

A+A-

Diyarbakır'da geçen yıl düzenlenen operasyonda ele geçirilen 25 Kalaşnikof silahı Pkk'ya götürdükleri iddiasıyla tutuklu yargılanan Adnan Sayak'a 21, bu sanığa yardım ettiği öne sürülen Ali Doğan'a 17 yıl ve silahların ele geçtiği aracın şoförü olan Cemil Mert'e 12.5 yıl hapis cezası verildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 3 Ekim 2011 günü Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesinde düzenlediği operasyonda saman yüklü bir kamyonun kasasında 25 Kalaşnikof marka piyade tüfeği, tüfeğe ait 24 şarjör, 1 tabanca ve 1340 mermi ele geçirildi. Olayla ilgili tutuklanan ve silahları Bingöl kırsalında Pkk terör örgütüne teslim etmek istedikleri iddia edilen Cemil Mert, Ali Doğan ve Adnan Sayak'ın yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklardan silahları örgüte temin ettiği iddia edilen Adnan Sayak, Sayak'a yardım ettiği öne sürülen Ali Doğan ile silahların ele geçtiği aracın şoförü Cemil Mert hazır bulundu. İddia makamı esas hakkındaki mütalaasını yenileyerek sanıkların cezalandırılmalarını talep etti. İddia makamının mütalaasını kabul etmeyen sanıklar ise tahliyelerini istedi.

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, silahları örgüte temin ettiği öne sürülen Adnan Sayak'a 21 yıl, Sayak'a yardım ettiği öne sürülen Ali Doğan'a 17 yıl ve silahların ele geçtiği aracın şoförü olan Cemil Mert'e ise 12.5 yıl hapis cezası verdi.