1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silah dipçiği ile avukata gözaltı
Silah dipçiği ile avukata gözaltı

Silah dipçiği ile avukata gözaltı

DİYARİNSESİ.ORG -Diyarbakır Barosu, avukat Mesut Aydın'ın polis ekipleri tarafından şiddet uygulanarak gözaltına alınması sert şekilde kınandı.

A+A-

Baro tarafından yapılan açıklamada:"3.09.2015 günü öğlen saatlerinde Diyarbakır / Merkez-Ofis semtinde sokağa çıkma yasağı uygulamalarını protesto eden bir gruba polis görevlilerinin müdahalesi sırasında Diyarbakır Barosu üyelerinden Av. Mesut AYDIN, güvenlik görevlileri tarafından darp edilmiş, kendisine şiddet uygulanarak gözaltına alınmıştır.
 

Protestocu yurttaşlara yapılan aşırı sert müdahale sırasında, aynı yerdeki bir binada ikamet eden üyemiz Mesut AYDIN'ın tanıdığı bazı kimselere de aşırı şiddet uygulanmasına polis görevlilerine sözlü şekilde itiraz etmesi üzerine, kendisini avukat olarak tanıtmasına ve herhangi bir mukavemette bulunmamasına rağmen silah dipçiği ile darp edilmiş, yaralanmış, yere yatırılarak kötü muameleye maruz kalmıştır. Avukat AYDIN'a yapılan fiziki darp ve şiddet tıbbi muayene ile de kayıt altına alınmıştır. Bir çok gazetecinin tanıklık ettiği uygulama sırasında meslektaşımız gazetecilere seslenerek avukat olduğunu ve Baroya haber verilmesi biçimindeki isteği kamera kayıtlarına da yansımıştır. İlgili video kaydına ulaşmak için tıklayınız.
 

Öte yandan Dağkapı semtinde, Sêx Said Meydanına yakın bir yerde ikamet eden Diyarbakır Barosu stajyer avukatlarından Hazım BOZKURT, sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmış ve sekiz (8) saat boyunca elleri kelepçelenerek tutulmuş ve bu halde özgürlüğü kısıtlanmıştır.
 

Diyarbakır Barosu; avukat ve stajyer avukat üyelerimize yapılan, özellikle avukat meslektaşımız Mesut AYDIN'ın mesleki kimliği hedeflenerek darp edilmesi, gayrı insani muameleye maruz kalması ve gözaltına alınmasını kabul edilemez bulmakta ve kınamaktadır.

Her iki meslektaşımıza yönelik hukuk dışı uygulamanın takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler