1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Sigara kanserojen bir şırıngadır'
'Sigara kanserojen bir şırıngadır'

'Sigara kanserojen bir şırıngadır'

Nisan ayının ilk haftasının Kanser Haftası olması nedeniyle Kalp hastanesi toplantı salonunda hastane personeline yönelik verilen konferansta konuşan Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, kansere neden olan faktörler ve

A+A-
Kanserin giderek artan ve daha da önem kazanan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Işıkdoğan, kanser oluşmasında sigaranın önde gelen bir faktör olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Abdurrahman Işıkdoğan, “Bu konferans, personellerimizin ne kadar önemli bir hastalıkla uğraştıklarını bilmeleri açısından önemlidir. Her yıl milyonlarca ölümlere neden olan ve birçoğunun önlenebilir olan bu hastalığa dikkat çekmek için her Nisan ayında kanser haftası kutlanıyor” dedi.
 
 “2005 yılında kanserden ölen insan sayısı 7 milyon iken, 2030 yılında bu sayı 17 milyona çıkacaktır” diyen Işıkdoğan, her yaş gurundan insanın kansere yakalanabileceğini ama yaş ilerledikçe kansere yakalanma riskinin arttığını vurguladı. Kansere neden olan faktörleri 1-beslenme alışkanlığı, 2- genetik faktörler, 3- çevresel faktörler olarak açıklayan Işıkdoğan, kanser türlerini şöyle açıkladı; “Bu anormal hücrelerin köken aldığı organa göre de hastalık adlandırılır. Akciğer kanseri, meme kanseri gibi. Kanser, önemli bir sağlık sorunudur. Her 5 kişiden ikisinde hayatı boyunca kanser ortaya çıkar.
 
Türkiye'de erkeklerde en sık görülen kanser türü, akciğer kanseridir. Bunu sırasıyla mide, lenfatik ve prostat kanserleri izler. Kadınlarda ise en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Bunu da sırasıyla rahim, akciğer ve mide kanseri türleri takip eder” Sigara tüketenlere sigaradan uzak durmaları konusunda tavsiyelerde bulunan Işıkdoğan, sigaranın akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu söyleyerek, “sigara tüm kanserlerin şırıngasıdır diyebiliriz” dedi. 

HABERE YORUM KAT