1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Sıfır sorun'dan sıfır ticarete!
'Sıfır sorun'dan sıfır ticarete!

'Sıfır sorun'dan sıfır ticarete!

Türkiye'nin komşularıyla "sıfır sorun" politikası, önce "sıfır ilişki"ye, şimdi de "sıfır ticaret" haline dönüştü.

A+A-

Nusaybin, Cizre ve Silopi'de ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte Ortadoğu'ya açılan en önemli sınır kapısı olan Habur'un kapatılmasına tepki gösteren Urfa Organize Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Hamza Tavas, "Türkiye mevcut politikalarıyla baltayı bindiği ağacın dalına ve kendi ayağına vuruyor" dedi.
 
Türkiye'nin Ortadoğu politikalarının yol açtığı ekonomik çöküntü, bölgeler arası ekonomik farklılıkları ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın TRC2 (Urfa - Diyarbakır Bölgesi) "2014-2023 Bölge Planı, Analiz ve Genel Değerlendirme" ismiyle yayınlanan raporlarına da yansıdı. Raporda, Türkiye'nin 911 kilometre ile en uzun kara sınırına sahip olduğu ve 3 sınır kapısı bulunan Suriye ile 2009 yılında 51 adet işbirliği anlaşması imzalandığı, ancak yaratılan sorunların getirdiği ekonomik ve siyasal ilişkiler bakımından 2012 yılında ithalat ve ihracatın tam anlamıyla son bulduğu belirtiliyor. Ajansın yetkilileri, son olarak Türkiye'nin Almanya'dan sonra en fazla ihracat yaptığı Habur Sınır Kapısı'nın bölgede başlatılan savaş nedeniyle kapatılmasının ise, Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye'de hızla büyüyen ekonomik küçülmeden kaynaklanan krizin daha da büyüyeceğine işaret ediyor.
 
'Parlamento yok, kralın kararları var'


Urfa Organize Sanayi İşadamları Derneği (ŞOSİAD) Başkanı ve aynı zamanda Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Kurul Delegesi ve Sanayi -Lojistik- Enerji Komisyonu Başkanı Hamza Tavas, yaşanan ekonomik bunalımın Türkiye'nin Ortadoğu' da Kürt düşmanlığı üzerine yürüttüğü politikalardan kaynaklandığına dikkat çekti. Türkiye'de parlamentonun işlevsiz hale getirildiğini, kendini "Kral" olarak gören zihniyetin istediği gibi davrandığını belirten Tavas "Suriye krizinin başlamasından önce 2010 yılında Urfa'nın toplam ihracatının yüzde 70'i Suriye ile idi. Geri Kalan kısım ise Irak Kürdistan'ı ile. Şu anda Türkiye geneli dahil olmak üzere Urfa'nın Suriye ile ticaret hacmi sıfırdır. Türkiye'nin komşularla 'Sıfır sorun' söylemi, izlenen politikalar nedeniyle sıfır ilişki, sıfır ticaret haline dönüştü. Rusya, İran, Ermenistan, Irak, Yunanistan'la ilişkiler ortada. Sınırında bulunan komşularından sorunlu olmadığı tek bir ülke yok. İçerideki tekçi söylem, Türkiye'yi tüm dünyada yalnız başına, tek başına bir ülke haline getirdi. Bunun sebebi de ülkedeki parlamentonun işlevsiz bırakılması ve kendini kral ilan eden şahsın her istediğini yapma hakkını kendisinde görmesidir. Türkiye parlamentosunda dış politikayla, ekonomiyle ilgili alınmış tek bir karar yok" şeklinde konuştu.
 
'Habur tek kapımız oda kapalı'
 
Bölgede başlatılan topyekûn savaş konsepti ve uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla kapatılan Habur Sınır Kapısı'nın Türkiye ekonomisindeki etkilerine değinen Tavas, bölge insanlarının ürettiği ürünleri Avrupa ülkelerine pazarlayamadığını, dolayısıyla ihracat yapılan tek pazarın Ortadoğu coğrafyasına açılan Habur Sınır Kapısı'ndan yapıldığını kaydetti. Tavas, "Kapının kapatılması zaten çok ciddi bir şekilde tıkanan ekonomik krizin boyutlarını geriye dönülemez bir şekilde daha da büyütüyor. TIR'larla gönderdiğimiz bir ürünün kapıda 3-5 gün bekletilmesi, o ürünün kârının tamamının bekletilen TIR'lara, nakliyata verilmesi demektir. Bu nedenle bölge üreticilerinin tamamı iş yapamaz duruma gelmiş vaziyettedir" dedi.
 
'Baltayı ayağına vuruyor'
 
Türkiye'nin mevcut politikalarıyla "baltayı bindiği ağacın dalına ve kendi ayağına vurduğunu", bir an önce sokağa çıkma yasaklarına son vermesi gerektiğini söyleyen Tavas, "Bu antidemokratik uygulamayla 21'inci yüzyılda insanları açlığa, susuzluğa mahkum etmek, ülkenin altından kalkamayacağı sonuçların doğmasına sebep olacaktır" uyarısında bulundu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler