1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şiddetle mücadele için ilk adımlar atılmak üzere
Şiddetle mücadele için ilk adımlar atılmak üzere

Şiddetle mücadele için ilk adımlar atılmak üzere

Büyükşehir Belediyemiz, Türkiye belediyecilik tarihinde bir ilki gerçekleştirdi ve Kadın Politikaları Daire Başkanlığı'nı kurdu. 8 aydır çalışmalarını Kadın Daire Başkanlığı adı altında üç müdürlükle yürüten Belediyemiz, şiddetle mücadele için ilk kabul i

A+A-
Kadın Politikaları Daire Başkanımız Yüksel Acer, yürütülen ve tamamlanma aşamasına gelen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Daire başkanlığının yaklaşık 8 ay önce kadının sosyal, siyasal ve kültürel yaşamın her alanında daha etkin ve aktif hale gelmesi için kurulduğunu ifade eden Acer, toplumsal eşitlik perspektifinin hem kurumsal hem de toplumsal yapıda daha çok içselleştirilmesi ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliğinin merkezden köylere kadar yayılması için çalışmalar yaptıklarını anlattı.
 
“Kadınlar gerçekten toplumda önemli bir demokrasi mücadelesi veriyor. Ama toplumsal yaşama baktığımızda onunla paralel giden bir yaşama biçimi yok. Bu konuda yaşanan birçok eksiklikler var. Kadına yönelik şiddetin, kadına yönelik ayrımcı politikaların, kadına yönelik dezavantaj yaratan hukuksal ve toplumsal bütün yapıların değiştirilmesi ve dönüştürülmesi için çalışmalarımızı çeşitli alanlara böldük” diyen Acer,  ilk iş olarak daire başkanlığına bağlı üç müdürlük oluşturduklarını ifade etti. Şiddetle Mücadele Şube Müdürlüğü, Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürlüğü ve DİKASUM Şube Müdürlüğü kurduklarını ve hızla çalışmalara başladıklarını belirten Acer, şunları söyledi:
 
“Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sadece Diyarbakır için değil, bölgesel çapta hizmet veriyoruz. Bölgenin bütün illerinden bu yönlü talepler oluyor ve bütün illere çalışma götürmek durumunda kalıyoruz. Bölgede kadın sığınma evi sınırlı sayıda bu nedenle ilerleyen zamanlarda sığınma evlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar başlatacağız. İlk kabul istasyonu açma hazırlıklarımız var. Hemen hemen son aşamaya gelindi. İlk kabul istasyonları, kadın sığınma evlerini tamamlayan bir çalışmadır. Bu açıdan önemlidir. “
 
Alo şiddet hattı kurulacak
 
Şiddete maruz kalan ve sokağa çıkma olanağı bulunmayan kadınlar için “alo şiddet hattı” kurma hazırlığı içinde olduklarını ve yakın bir zamanda uygulamaya başlayacaklarını kaydeden Acer, Batı illerine giderek mevsimlik işlerde çalışan tarım işçilerini kendi tarım alanlarında üretici haline getirmeye yönelik çalışmaları planlamaya başladıklarını vurguladı.
 
Üç pilot ilçeye kadın danışma meclisleri kurulacak  
 
Kadının insan hakları eğitim programı oluşturduklarını ve üç mahallede uygulamaya başladıklarını söyleyen Acer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu eğitimleri ulaşamadığımız dış mahalle ve ilçelere de götüreceğiz. Çok sayıda kadın dış ilçelerde şiddete maruz kalıyor. Bizim haberimiz olmuyor. Bu amaçla Çermik, Hani ve Hazro ilçelerini pilot ilçe seçerek buralarda kadın danışma meclisleri kurma çalışmalarımız başladı. Hani ve Hazro'da tamamlanma aşama getirildi. İki-üç ay içinde diğer dış ilçelerimizde de kadın danışma meclisleri kurulacak ve oradan çalışmalar yürütülecek. Ayrıca köylere dönük gezici bir ekip kurmayı düşünüyoruz.”
 
Belediyede çalışan kadınlara yönelik birim birim toplantılar aldıklarını, belediye çalışanı kadınların evde, işte, sokakta kadın olmaktan kaynaklı sorunlarını da tespit etmeye çalıştıklarını belirten Acer, “Belediyemizde kadınların kendi meclislerini kurmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Kadın çalışanların paylaşımlarını artırmak amacıyla çeşitli çalışma grupları oluşturulacak. Her kadın hangi konuya ilgi duyuyorsa, hangi konuda yeteneği varsa onlar bir araya gelip çalışma grupları oluşturulacak. Gerçekten kadın çalışması toplumumuz için çok önemli. Toplumumuz bu konuda çok önemli yollar kat etti. Biz bunu daha da yükselteceğiz” dedi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT