1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şiddetle mücadele, eğitim ve ekonomi birimleri açıldı
Şiddetle mücadele, eğitim ve ekonomi birimleri açıldı

Şiddetle mücadele, eğitim ve ekonomi birimleri açıldı

Yenişehir Belediyesi Kadın Müdürlüğü bünyesinde kadın eksenli çalışmalar yürütecek olan kadına yönelik şiddetle mücadele, eğitim ve ekonomi birimleri kuruldu.

A+A-

Oluşturulan birimler mevcut olan kadın koşullarını iyileştirmenin yanı sıra sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha fazla kadına ulaşmayı hedefliyor.


Yenişehir Belediyesinde, kadınlara yönelik çalışmalarını etkin bir alanda yürütmek ve daha fazla kadına sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda alternatif sunabilmek için şiddet, ekonomi ve eğitim birimleri kuruldu. Yenişehir Belediyesi Eş başkanı Ülkü Baytaş, bu birimlerin kurulma amacının,kadına yönelik teorilerin,kurumsal ve profesyonelce çalışma yöntemiyle hayat bularak kadınların ihtiyacına cevap vermek olduğunu bildirdi.


 “Toplumdaki şiddeti sonlandırmayı hedefliyoruz”


Oluşturulan birimler hakkında bilgi veren Eş başkan Baytaş,şiddet biriminde psikolog ve sosyolog çalışanlarla birlikte hareket ettiklerini  belirterek,şiddet biriminin kadınların görmüş olduğu psikolojik,ideolojik,sosyolojik, ve fiziksel bir çok sorunla hangi yöntemlerle başa çıkabilecekleri ile  ilgili eğitim,danışmanlık ve uygulama yöntemlerini belirleyerek toplumdaki  şiddeti sonlandırmaya yönelik çalışmaları hedeflediklerini aktardı. Baytaş ayrıca, kurulan bu birimlerin ortak amaçlarının,kadına yönelik teorilerin,kurumsal ve profesyonelce çalışma yöntemiyle hayat bularak kadınların ihtiyacına cevap vermek olduğunu bildirdi.


“ Eğitim birimiyle kadını ilerletecek ,erkeği dönüştürecek, eğitimler planlıyoruz”


Eğitim sorununun toplumda  yıllardır devam eden bir sorun olduğuna dikkat çeken Baytaş,eğitim birimiyle,kadının toplumda ikinci cins olarak tanımlanıp yaşam alanlarının bu yönlü belirtilmesine karşın zihinsel öncülük geliştirerek, yaşamda kadını ilerletecek,erkeği dönüştürecek, yaşamın her alanıyla ilgili eğitimleri planlayarak çalışmalarına başlamıştır.”dedi


“Alternatif modellerle istihdam alanları oluşturulması hedefleniyor”


Ekonomi birimiyle ilçede bulunan birçok kadına alternatif modellerle  istihdam alanları oluşturduklarını ve oluşturulmaya devam edileceğini belirten Baytaş ”Kadın Müdürlüğü olarak önceliğimiz her zaman kadının kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmış olmasıdır.Bu nedenle başlangıçta ilçemizde kadın istihdam durumunun analizini gerçekleştirerek ihtiyaca cevap olabilecek nitelikte katılımcılığı esas alarak, kadınlara yeni istihdam alanları oluşturmaya devam ediyoruz “ifadelerinde bulundu.


Bu birimlerin kurulmasının yanında Yenişehir Belediyesi kadın meclisinin kurulduğunu  da hatırlatan Baytaş şunları söyledi:”Meclisleşmeye gidilmesinin asıl amacının yerel yönetimlerde kadına dair geliştirilen her türlü çalışma ve hizmetin hayata geçirilmesi,genel hizmetlerin ise, kadın özgürlükçü bakış açısı ile üretilmesini sağlamaktır.Bu temelde meclis içerisinde 11 kişilik kurul ve bu kurulda yer alan iki sözcü belirlenerek meclis çalışmaları yürütülmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.


“Kadın cephesine yönelik yeni inşanın oluşturulduğu bir dönemdeyiz”


Ayrıca yerel yönetimlerde kadın alanlarına yönelik yeni bir yapılanmaya gidildiğini de belirten Baytaş, oluşturulan yeni sistem hakkında bilgi verdi.Baytaş:”Kadın cephesine yönelik yeni inşanın oluşturulduğu bir dönemdeyiz.

 

Yerel yönetim anlayışının sadece alt yapı ve üst yapıyla sınırlı olmamasıyla birlikte,Kadın politikalar müdürlüğünün kadının toplumsallaşması yani sosyal kültürel ve ekonomik anlamda kadın renginin daha görünür hale getirmek için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Kadın Politikalar Daire Başkanlığı olarak ilçelerde ise Kadın Politikalar Müdürlüğü adı altında  hayata geçirilen bu projenin, kadın cephesi açısından çok önemli bir yerel çalışma biçimine dönüştüğünü kaydetti.

HABERE YORUM KAT