1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Şiddete karşı mücadeleyi büyüteceğiz'
'Şiddete karşı mücadeleyi büyüteceğiz'

'Şiddete karşı mücadeleyi büyüteceğiz'

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Kadın Meclisi, son dönemde artan kadına yönelik şiddete dikkat çekerek, şiddete karşı öz savunmayla mücadeleyi büyüteceklerini ifade etti.

A+A-
 KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Kadın Meclisi, artan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete ilişkin basın toplantısı düzenledi. BES Diyarbakır Şubesi’nde yapılan toplantıya sendika üyesi kadınlar katıldı.
 
 
Toplantıda konuşan BES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Dilan Yakut, ülkede kadına yönelik şiddetin özel ve kamusal alanda artarak devam ettiğini ifade etti. Kadın mücadelesinin aynı zamanda şiddetle mücadele olduğunun altını çizen Yakut, “Her geçen gün şiddeti meşrulaştırma çabalarının artarak, yüreğimiz acıyarak, öfkemiz büyüyerek görüyoruz. 13 yıldır AKP hükümeti yasalar eliyle kadını her gün daha da mağdur ediyor. Sırat köprüsünün bir ucunda çocuk gelinler çoğaltılmak isteniyor. Tecavüz edilen kadının tecavüzcüsüyle evlendirmenin yolu açılmak isteniyor” dedi.
 
 
‘Kadına şiddet iktidar eli ile örgütleniyor’
 
 
Kadına yönelik şiddetin ülkenin her yerinde iktidar eliyle örgütlendiğine dikkat çeken Yakut, AKP’nin nefret kusan söylemleri ve politikalarıyla kadınlara savaş açtığını söyledi. Ergani’de kafasından vurularak yaralanan Mutlu Kaya’ya da değinen Yakut, Mutlu Kaya’nın vurulmadan önce aldığı tehditlere dair emniyete başvurduğunu; ancak her hangi bir adım atılmadığını ve bunun devletin politikalarının somut örneği olduğunu ifade etti.
 
 
‘Öz savunma ile mücadeleyi büyüteceğiz’
 
 
“Özgecan, Ferhunda, Nevin, Ferinaz, Mutlu Kaya isyanımızdır” diyen Yakut, “Erkek devlet şiddetine karşı biz kadınlar örgütlenerek gerçekleştireceğimiz öz savunma ile mücadeleyi büyüteceğiz. Biz kadınlar kahkaha atmaya, şarkı söylemeye, sokaklarda olmaya, mücadele etmeye devam ettik, devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT