Şiddete hayır!

Şiddete hayır!

Dicle Üniversitesi Hastanelerinin Hematoloji servisinde görev yapan 3 hemşire arkadaşımız, 1 personel arkadaşımız sözlü ve fiziki saldırıya uğramıştır. Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi olarak Bu çirkin olayı kınıyoruz.

A+A-

Türkiye'de 2002 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm programıyla beraber sağlık çalışanlarının iş yükü Avrupa'daki meslektaşlarına göre altı kat artmıştır.Sağlık çalışanları ağır ve yorucu çalışma koşullarına rağmen övgüyü hak ederken, yanlış sağlık politikaları nedeniyle şiddete maruz kalmaktadırlar. Sağlık sistemindeki bütün aksaklıkların sorumlusu olarak maalesef sağlık çalışanları gösteriliyor. Sağlık çalışanlarıyla vatandaş karşı karşıya getiriliyor

Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve hakaret maalesef artık rutin bir hal almıştır. Dün akşam saatlerinde Dicle Üniversitesi Hastaneleri hematoloji servisinde 3 hemşire arkadaşımız fiziksel saldırıya uğrayıp darp edildi. Sağlık-sen olarak çalışanlarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu belirterek bu çirkin olayları kınıyoruz ve sonuna kadar takipçisi olduğumuzu belirtiyoruz.

Sağlık-Sen olarak, hastanelerde meydana gelen şiddet olaylarının tekrarlanmaması için;
Güvenlik görevlilerinin sayısının ve işlevselliğinin artırılması gerekmektedir.Çalışana yapılan saldırılarda idare konuya hukuk ve adalet ölçüsünde yaklaşmalı.En önemlisi;Şiddetin son bulması, tekrar yaşanmaması için ivedilikle caydırıcı cezai yaptırımların uygulanması gerekmektedir.
Hasta ziyaretleri konusunda radikal kararlar alınmalıdır.

Şiddet olaylarının önlenmesi ve sürecin yönetilmesi için özel birimlerin oluşturulmalıdır.Eğitim ve öğretim kurumlarında Şiddet olgusunu yok edecek önlemler müfredata alınmalıdır.Bu tür çirkin saldırılar, 24 saat kesintisiz, özverili ve kutsal bir görevi ifa eden sağlık çalışanlarının motivasyonunu ve çalışma huzurunu bozmaktadır. Sağlık-Sen olarak artık bu saldırıların son bulmasını istiyoruz.
                                                                                             Nurhak ENSARİOĞLU
                                                                                   Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT