1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şiddet mağduru kadınlara terapi
Şiddet mağduru kadınlara terapi

Şiddet mağduru kadınlara terapi

Güneydoğu'da fiziksel, ekonomik, cinsel ve sosyal şiddete maruz kalan kadınlar için psikolojik terapi atölyesi açıldı.

A+A-

Bölgede mağdur kadınlar üzerinde çalışmalar yapan Psikolog Ede Erdener, bilinç düzeyi artan kadınların daha fazla fiziki şiddete maruz kaldığını söyledi,

Diyarbakır merkez Bağlar İlçe Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kardelen Kadın Evi, köyden kente göç eden kadınlar için yeni bir çalışma başlattı. Bölgede fiziksel, ekonomik, cinsel ve sosyal şiddete maruz kalan kadınlar için psikolojik terapi atölyesi açıldı. İlk kez psikolog gören kadınlar her hafta düzenli olarak sorunlarını anlatıp, dertlerine çare arıyor. Kadınların bilinç düzeyinin artırılması için açılan terapi kurslarında erkek şiddeti, çocuk bakımı, cinsel istismar karşı duruş gibi konular işleniyor.

Güneydoğu'da 2 yıldan buyana şiddet ve cinsel istismara maruz kalan kadın ve çocuklar üzerinde çalışmalar yapan Psikolog Ede Erdener, şiddet gören kadınlarda çocuklarına şiddet döngüsünü devam ettirdiğini söyledi. Bölgede kadınlar üzerinde çalışma yapan 47 kurumun olduğunu ve kadın örgütlerinin çabalarıyla, kadın bilinç düzeyinin son yıllarda yükseltildiğini dikkat çeken Erdener, farkındalık kazanan kadınların daha fazla şiddet görmeye başladığını kaydetti.

Erkekler eğitilmeli

Daha önce dayağı şiddet olarak görmeyen kadınlar şimdi eşlerinin bağırmalarını psikolojik şiddet olarak değerlendirebildiğini kaydeden Psikolog Erdener, “Bölgedeki kadınlar erkeğin uyguladığı şiddeti ve atlatmayı normal görüyordu. Ancak bölgede çalışma yürüten kadın kurumların bilinçlendirme çalışması ile son zamanlarda kadınların bilinç düzeyi arttı. Öyle ki daha önce dayak eğitimli kadınlar tarafından şiddet olarak algılanmazken, günümüzde okur-yazar olmayan kadın bile kocasının sözlü hakaretini artık şiddet olarak tanımlıyor. Son dönemlerde kadına karşı şiddetin özellikle artış olması sebeplerinden bir tanesi de kadının bilinç düzeyinin çok artış olmasından kaynaklanıyor.

Artı haklarını isteyen, sorgulayan evdeki düşmana düşman diye bilen kadınlar evde farklı bir duruş sergilemeye başladı. Ancak aynı şekilde erkek bilinçlenmediği için yeni bir sorun karşımıza çıktı. Erkekte, toplumsal cinsiyet bilinci verilmediğinden ve o binlerce yıl devam eden erkek egemenliği zihniyetin kırılması çok zor olduğu için erkekler bunu hazmedemiyorlar. O nedenle haklarını isteyen, 'hayır' sözünü kullanan kadınlara karşı ölümlere varan şiddet daha fazla olmaya başladı. Bu durumda olan öğretmen avukat kadınlar bile var. Erkekleri toplumsal dönüş sağlayacak politikalar lazım. Erkeğinde kadın gibi bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT