1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şiddet gören kadınlar 'çiçek' açtı
Şiddet gören kadınlar 'çiçek' açtı

Şiddet gören kadınlar 'çiçek' açtı

Diyarbakır'da sığınma evinde kalan şiddet mağduru kadınlar 'Kadının Eli çiçek Açacak' Projesi kapsamında dikiş nakış ürünlerini sergiledi.

A+A-
Diyarbakır'da sığınma evinde kalan şiddet mağduru kadınlar 'Kadının Eli çiçek Açacak' Projesi kapsamında dikiş nakış ürünlerini sergiledi. El emeği göz nuru sergi, Türkiye'de sığınma evlerinde kadınların açtığı ilk sergi olma özelliğini taşıyor. Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt: Sığınma evlerinde kalan kadınları bilinçlendirmek ve meslek sahibi yapmayı amaçladıklarını ifade etti.
 
Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, sığınma evlerinde kalan şiddet mağduru kadınları bilinçlendirmek ve toplumda aile kavramı bilincine geliştirmek için Sosyal Destek Programı(SODES) kapsamında; 'Kadının Eli çiçek Açacak' projesi hayata geçirildi. 60 Bin lira bütçelik proje kapsamında; hazır giyim sektörüne ara eleman yetiştirme kursu olarak kullanılmak üzere atölye, spor yapmaları için fitnes salonu, bilinçlendirme eğitimleri için de eğitim salonu oluşturuldu. 200 Mağdur kadına dikiş nakış kursu verildi. Sığınma evinde kalan kadınlar kurs sonunda Türkiye'de bir ilk olarak el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde açılan sergiye Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın ile kamu kurum yöneticileri katıldı. Sosyolog Rukyete Ateş koordinatöründe açılan ve büyük beğeni toplayan sergide elde edilen gelir mağdur kadınlara dağıtıldı.
 
SERTİFİKA VERİLDİ
 
Sığınma evlerinde kalan kadınları bilinçlendirmek ve meslek sahibi yapmayı amaçladıklarını ifade eden Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt, serginin Türkiye'de bir ilk olduğunu altını çizdi.
 
Bozkurt, şunları söyledi: “Projemizin amacı kuruluşumuzdan hizmet alan ağırlıkla şiddet mağduru kadınların yaşadığı travmalardan uzaklaştırılarak sosyo-rehabilitasyon süreçlerine katkıda bulunulmasını sağlamaktır. Giyim ve spor kurslarımıza iş birliği çerçevesinde Sur Halk Eğitim Müdürlüğünce usta öğreticiler görevlendirilmiş, bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen eğitimlere de Diyarbakır Barosu tarafından görevlendirilen bir avukat ile Sur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen psikolojik danışman tarafından gerçekleştirildi. Proje faaliyetlerimiz kapsamında kadınlara giyim ve spor alanlarında sertifika verdik.”

HABERE YORUM KAT