1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sıcak ve oruç sessizliği
Sıcak ve oruç sessizliği

Sıcak ve oruç sessizliği

Diyarbakır'da hem sıcak havalar hem de Ramazan ayı nedeniyle yurttaşlar evlerinden çıkmazken, şehrin kalabalığı da yerini sessizliğe bıraktı. Bu durum esnafın işlerine de yansıdı.

A+A-

Diyarbakır yılın en sıcak günlerini yaşıyor. Ramazan ayının da bu günlere denk gelmesi yurttaşları zorlarken, sokakta işi olmayan yurttaşlar Ramazan ayını evlerinde geçirmeyi, işi olanlar ise iftardan sonraki saatleri tercih ediyor. Bu durum da şehrin kalabalığının yerini sessizliğe bırakmasına neden olduğu gibi esnafın işlerine de yansıyor. Alışverişin en yoğun yaşandığı yerler olan Gazi ve Sakarya caddeleri de bu durumdan nasipleniyor. En sakin günlerini yaşayan caddelerde esnaflık yapan yurttaşlar, işlerinin durgunluğundan yakınıyor.

Geçen yılda Ramazan ayının yaz mevsimine denk geldiğini anımsatan Gazi Caddesi esnaflarından Mahmut Altınöz, “Ancak geçen yıl bu kadar durgunluk yoktu. Bu yıl çok daha durgun. Hatta işyerlerinde soğutucuları olmayan esnaf arkadaşlarımız da zaman zaman bu durgunluktan faydalanıp, işyerlerini kapatıp eve ya da daha serin yerlere gidiyorlar. Umudumuz bayramın yaklaşmasıyla işlerin açılması” dedi.

Giyim sektörü beklemede

Başka bir esnaf Hacı Topdemir de işlerin durgunluğundan yakınarak, “İftar saatinin yaklaşmasıyla biraz yoğunluk oluyor ancak bu yoğunluk da daha çok gıda sektöründeki esnaflara yarıyor. Giyim sektörü şu anda beklemede. Bayramın yaklaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Sakarya Caddesi esnaflarından Aziz Kaplan ise, şunları söyledi:

“Havalar çok sıcak. Bir de üzerine oruç ayı denk gelince kimse evinden dışarı çıkamıyor. Normalde zaman zaman iğne atsan yere düşmeyeceği Sakarya Caddesi'ne özellikle öğlen ve akşam saatleri arasında tek tük insan uğruyor. Bu durum haliyle işlere de yansıyor.”

HABERE YORUM KAT