1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sıcak günlerde sağlıklı beslenme
Sıcak günlerde sağlıklı beslenme

Sıcak günlerde sağlıklı beslenme

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Asla, yaz aylarında vücut direncini artırmak, vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak amacıyla sebze ve meyve çeşitlerinden günde en az 5 porsiyon tüketilmesi önerisinde bulunarak, yağda kızartılmış

A+A-

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, yurttaşlara sıcak havalarda dengeli beslenmenin önemine ilişkin uyarılarda bulundu.  Aslan, yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın korunması için esas olduğunu belirterek, 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınması gerektiğini söyledi.

En önemlisi kahvaltı

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu ifade eden Aslan, yaz kahvaltısında az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzelerin bulunması, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylarının tercih edilmesi önerisinde bulundu. Aslan,  aşırı yağlı ve tuzlu  besinlerden kaçınılması gerektiğini belirterek,  sağlıklı, zinde bir yaz geçirmek için önerilerini şöyle sıraladı:

“Yağda kızartılmış besinlerden kaçınmalı. Yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı,  kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak amacıyla  sebze ve meyve çeşitlerinden günde en az 5 porsiyon  tüketilmelidir. Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü, meyveli tatlılar ile dondurma tercih edilmelidir. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Ayrıca, yaşamın her döneminde yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli. Sıvı alımının karşılanmasında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmeli.”

Besin zehirlenmesine dikkat

Aslan, besin zehirlenmelerinin özellikle yaz aylarında arttığına dikkati çekerek, özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması, çabuk bozulan potansiyel riskli et, yumurta, süt, balık gibi besinlerin  açıkta bekletilmemesi ve  besinlerin hazırlanması ile pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmesi gerektiğini anlattı.

Yaz aylarında özellikle rota virüslerden kaynaklanan bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen ishallerin önlenmesinde el hijyeni ile sebze ve meyveleri yemeden önce iyice yıkamanın önemini vurgulayan Aslan, ishali olanların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını istedi.

HABERE YORUM KAT