24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Sî û Ronahî Sanat Atölyesi'ne kursiyer ilgisi

Sî û Ronahî Sanat Atölyesi'ne kursiyer ilgisi

14 Ocak 2015 Çarşamba 21:29

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Meslek Edindirme Merkezi bünyesinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı`nda faaliyet yürüten Sî û Ronahî Sanat Atölyesi`nde farklı meslek grubundan pek çok kişi kara kalem, yağlı boya, çini ve seramik kurslarına katılıyor.

Kimi günün yorgunluğu ve stresinden bir nebze de olsa uzaklaşmak, kimi de açılan kurslar sayesinde öğrendiklerini ileriki mesleki yaşamında sürdürmeyi tasarlıyor.
 
Öğretmen, memur, mühendis, doktor ve öğrencilerin ortak noktası resim ve el sanatlarına duydukları ilgi. Bu ilgileri hepsini Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Meslek Edindirme Merkezi bünyesinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda faaliyet yürüten Sî û Ronahî Sanat Atölyesinde buluşturmuş.
 
Kurslara ilgi büyük
 
Sî û Ronahî Sanat Atölyesi'nin açtığı resim (kara kalem ve yağlı boya), çini ve seramik atölyesi kurslarından toplam 67'si kadın 87 kişi faydalanıyor. Resim alanında yağlı boya, çini ve seramik kursları tamamen hobi amaçlı olarak veriliyor. Yine resim alanında kara kalem çalışması hem hobi amaçlı hem de üniversitelerin ve liselerin güzel sanatlar bölümüne hazırlık kursu şeklinde veriliyor. Kurslarda kullanılan tüm malzemeler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Meslek Edindirme Merkezi tarafından öğrencilere ücretsiz olarak veriliyor.
 
Kara kalem, yağlı boya, çini ve seramik
 
2014 Eylül ayının başında başlayan, resim kursunda öğrenciler, kara kalem, çizgi çalışması, oran, orantı, desen, model ve imgesel çalışmalarla eğitim aşamalarını tamamlıyor. Öğrenciler bu aşamalardan sonra çizim yapma yeteneklerini iyice geliştiriyor. Hobi amaçlı başlatılan kara kalem kursu 2015 Mayıs ayına kadar devam edecek. Üniversitelerin ve liselerin güzel sanatlar bölümü için hazırlık niteliğindeki kurs ise 2015 Eylül ayına kadar sürecek.
 
Yağlı boya resim alanındaki öğrenciler ise sırasıyla boyaların tanıtımı, tuval germe, üstüne astar atma, astar üzerinde desen çizme, renk skalası, ana renklerle ara renklerin oluşumu ve fırça kullanma gibi dersler alıyor. 2014 Eylül ayında başlayan yağlı boya kursu da 2015 Mayıs ayında sona erecek.
 
Aralık 2014 ayının başında başlayan çini ve seramik kurslarında kursiyerler, seramiğin sanatsal tarihçesi, seramik kili, kilin yoğrulma aşaması, kilin havasını alma, tasarım yapma, sıfırlama yöntemi, boyama teknikleri ve fırınlama aşamasını öğreniyor. Çini kursunda öğrencilere, yine tarihçe, desen, fırça kullanma teknikleri, boyama ve fırınlama aşamaları öğretiliyor. Her iki kurs da 2015 Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek.
 
Sergi açılacak
 
Sî û Ronahî Sanat Atölyesi'nin açtığı kurslarda öğrencilerin eğitim dönemi boyunca çalışmaları bir sergi açılışıyla son bulacak. Serginin ana temasını Kobanê ve Rojava'da yaşanan olaylar oluşturacak.
 
Kursiyerlere yönelik açılan ve 12 yaş üstü tüm öğrencileri kabul eden resim (kara kalem ve yağlı boya) çini ve seramik kurslarına kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler Sümerpark'ta bulunan Meslek Edindirme Merkezi'ne başvuru yapabilir.
 
 
Okunma Sayısı : 575
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com