1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. SGK'ya borçlu esnafa af müjdesi
SGK'ya borçlu esnafa af müjdesi

SGK'ya borçlu esnafa af müjdesi

DESOB Yönetim Kurulu Başkanı Alican EBEDİNOĞLU SGK'ya 12 aydan fazla borcu olan esnaf sanatkarların borçlarının dondurularak sağlık hizmeti almalarına imkan tanıyan ve 5510 sayılı kanuna eklenen 63. Maddenin SGK'ca 4 Mayıs'ta yayınlanan 2015/13 genelgeyle

A+A-
Başkan Ebedinoğlu konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında 23 Nisan 2015 tarihli ve 29335 sayılı Resim gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa eklenen 63. Maddenin SGK ca yayınlanan 2015/13 sayılı genelge ile 4 Mayıs itibarıyla uygulamaya girdiğini belirtti.
 
Söz konusu kanunla birlikte kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı halde bu maddenin yayınladığı ayın sonu itibarıyla (30/4/2015) 12 ay ve üzere prim borcu bulunanların 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren üç ay içerisinde borcunu ödememesi yada yapılandırmaması halinde daha önce ödemeleri varsa bunların tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla durdurulacağını vurguladı. Kanunla birlikte 1 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla SGK'ya 12 aydan fazla borcu olanlara sağlık hizmeti alma yolunun açıldığının altını çizen Ebedinoğlu durdurulan hizmete ise daha sonra ihya edilmesi imkanı sağlandığını ifade etti. Ebedinoğlu 1 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla üç ay bekleme süresi beklenilmeksizin sigortalının talebine istinaden hizmet durdurulur. Vergi kaydı bulunan süreler talep tarihindeki günlük kazanç üzerinden bildirilen borcu üç ay içerisinde öderse durdurulan hizmetleri geri alınır” dedi.
 
Daha önce yapılandırma talebinde bulunupta borcunun tamamını ödeyemeyenlerin ise yapılandırma iptal taleplerine istinaden bu kanundan yararlanma imkanı sağlandığını kaydeden Başkan Ebedinoğlu “ Bu talepler sigortalının dosyasının bulunduğu SGK İl Müdürlüklerine ve Merkez müdürlüklerine kurumca hazırlanan talep formu doldurularak başvuru yapabilirler. İhyalarda ise sadece vergi kaydının bulunduğu süreler esas alınır. 1/1/2012 ile 30/4/2015 arasında durdurulan süreler ise Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaz” şeklinde konuştu.
 
Bugüne kadar SGK'ya borcu olan esnaf sanatkarların sağlık hizmetinden istifade etmesine imkan tanınmadığının altını çizen Ebedinoğlu, ilgili kanunla bunun önünün açıldığını sözlerine ekleyerek, e-devlet şifresi ile Birliğe başvurulması halinde başta yayınlanan af kanunu olmak üzere SGK'yla ilgili her türlü bilgi akışının esnaf ve sanatkarlara verilebileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT