1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. SGK emekçileri artık yeter diyor!
SGK emekçileri artık yeter diyor!

SGK emekçileri artık yeter diyor!

BES Diyarbakır Şubesi, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının uğradığı hak gasplarına dikkat çekerek, herkese sosyal güvencenin sağlanması ve yaşanan sorunlara çözüm bulunmasını istedi.

A+A-

 

BES Diyarbakır Şubesi, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının uğradığı hak gasplarına ilişkin BES Diyarbakır Şube binasında basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması metnini BES Diyarbakır Şubesi Örgütlenme Sekreteri Mahmut Aba okudu. Aba, basın metnini okumadan önce 13-19 Mayıs tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası'nın kutlandığını, fakat SGK emekçilerinin gasp edilen hakları nedeniyle kutlama yapamadıklarını dile getirdi. Sosyal güvenlik reformunun işveren lehine çıkarıldığını belirten Aba, "Hükümetin özellikle işverenler lehine çıkardığı 'prim affı' yasalarıyla sosyal güvenlik açıklarını daha da büyüttüklerinden hiç söz edilmedi" dedi. 
 
'SSGSS yasası ile bireysel emeklilik uygulamaları hız kazandı'
 
Emeklilik yaşı düzenlemelerini 'mezarda emeklilik' olarak nitelendiren Aba, bu yasanın emekçiler aleyhinde ciddi emek gaspları oluşturduğunu dile getirdi. Aba, Türkiye'de uygulanan 5 farklı emeklilik sisteminin tek çatı altında birleştirilerek, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur gibi ayrımların ortadan kaldırılmasının Emekli Sandığı kapsamında olan kamu emekçileri için ciddi hak kayıplarını beraberinde getirdiğini dile getirdi. 5510 sayılı SSGSS yasası ve sonrasında yapılan değişiklikler ile kamusal emeklilik sisteminin adım adım özelleştirildiğini kaydeden Aba, "Bu yasa kapsamında devlet desteği ile bireysel emeklilik uygulamalarının yaygınlaştırılması hızlanmıştır" dedi. Aba, sosyal güvenlik politikalarında yaşanan değişiklikler ile SGK emekçilerinin çalışma koşullarının her geçen gün kötüye gittiğini kaydetti. 
 
'Artık yeter diyoruz!'
 
666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ikramiyelerinin kaldırılması ardında yılbaşından bu yana fazla mesai ücretlerinin gasp edildiğini ifade eden Aba, "Yine hükümetin gündeminde performans uygulamaları, iller arası rotasyon ve iş güvencemizin kaldırılmasına ilişkin yasal düzenlemelere ilişkin hummalı bir çalışmanın sürdürüldüğü bir dönemde SGK Haftası kutlanıyor. Artık yeter diyoruz. SGK emekçilerine işe giriş çıkışlarda turnikeler ve yüz okumalar, çalışma ortamlarının da kameralarla denetlenerek haksız ve hukuka aykırı muamelelere maruz bırakılan SGK emekçileri artık yeter diyor" dedi. 
 
Aba, herkese tam sosyal güvencenin sağlanması ve SGK emekçilerinin yaşadığı sorunların çözümü için yetkilileri çözüm bulmaya davet etti. 

HABERE YORUM KAT