1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şeyh Said'ten sonra şimdi de Selahaddin Eyyubi
Şeyh Said'ten sonra şimdi de Selahaddin Eyyubi

Şeyh Said'ten sonra şimdi de Selahaddin Eyyubi

DİYARİNSESİ.ORG (ÖZEL HABER) - Diyarbakır'ın en eski hastanelerinden biri olan Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi yeni imajıyla vitrine çıktı.

A+A-
Hastanede gerçekleştirilen yenileme ve modernize çalışmalarından sonra, değişen ismide hastane girişine asıldı.
 
Diyarbakır Dağkapı Meydanına Şeyh Said isminin verilmesinin ardından, Diyarbakır Devlet Hastanesinin ismi de yine bir Kürt olan Selahaddin Eyyubi olarak verilmesi hükümetin barış politikasını destekler nitelikte olduğu görüşleri hakim.  Aynı görüşleri paylaşan Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'ni modern bir hastaneye dönüşmesinin başmimarı Başhekim Şenol Gedik'te bu konuda şunları söyledi: "Bu çok olumlu bir gelişme. Selahaddin Eyubbi hem Kürt, hem de Müslüman kimliği ile tanınan bir komutandı. Bu ismin bir devlet hastanesine verilmesi barış sürecini de olumlu etkileyecektir” dedi
 
BÜYÜK KOMUTAN SELAHADDİN EYYUBİ KİMDİR?
 
Selahaddin Eyyubi üzerine dünyadaki en muteber uzmanlardan birisi, Türkiye'de yaşıyor. Tarihçi camiası dışında neredeyse meçhul kalan bu mütevazı isim, Prof. Ramazan Şeşen'dir. Selahaddin Eyyubi üzerine yazdığı iki muhteşem kitabında onun etnik kökeni konusuna ışık tutan bir araştırmaya girişen Şeşen, bize diğer tarihçilerin dikkatini çekmeyen bir pencere açıyor.
 
Buna göre Selahaddin Eyyubi muazzam bir şöhrete sahip olarak öldükten sonra hakkında çeşitli şecereler uydurulmuştur. Hatta kimisi Kureyş'e, kimisi de Emevilere kadar çıkarmıştır soy zincirini.
 
Yemen'den Azerbaycan'a
 
Ancak tarihçi Yakubî'nin bir kaydına göre Revadî Kürtleri, Revvâd b. El-Musanna el-Ezdî'den gelir ve bu şahıs da 758 yılında Basra'dan Azerbaycan'a yerleştirilen Yemen Araplarındandır. Selahaddin Eyyubi'nin aşireti Revâdiler önce Tebriz civarına yerleştirilmiş, kuvvetlendikten sonra Tebriz şehrinin yönetimini ele geçirmişler ve 10. yüzyılda o bölgede yaşayan Hezbanî Kürtleriyle karışarak zamanla kendilerini "Kürt" saymışlardır. Dolayısıyla Selahaddin Eyyubi'nin uzak ataları Araptır ve zamanla Kürtleşmişlerdir. (Zaman Gazetesi yazarı Mustafa Armağan'dan alıntıdır)
 
20140723_210850-1.jpg
 
20140902_134614.jpg

HABERE YORUM KAT