1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şeyh Said Derneği ilk açıklamasını yaptı
Şeyh Said Derneği ilk açıklamasını yaptı

Şeyh Said Derneği ilk açıklamasını yaptı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, 47 arkadaşıyla birlikte idam edilen Şeyh Said'in torunlarının kurmak istediği Şeyh Said Derneği'ne Diyarbakır Valiliği onay verdi. Şeyh Said Derneği, resmi yazısını aldıktan sonra ilk basın açıklamasını gerçekleştirdi.

A+A-
Yenişehir ilçesinde bulunan dernek binasında düzenlenen basın açıklamasına, Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, geçici Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.
 
Burada açıklama yapan Fırat, derneği, Şeyh Said'in ve dava arkadaşlarının öncülüğünü yaptığı, bu uğurda hayatlarını feda ettikleri milli, manevi ve tarihsel değerlerine sahip çıkmak amacıyla kurduklarını söyledi.
 
Fırat, "Dernek, Şeyh Said ailesi ve beraber mücadele ettiği dava arkadaşlarının aileleri, sevenleri ile bir vakıf çalışması gerçekleştirecek. Şeyh Said Üniversitesi'nin kurulması, Şeyh Said efendinin ve dava arkadaşlarının yakın tarihe mal olmuş mücadelelerinin araştırılması ve incelenmesi ile gizli tutulan mezar yerlerinin devlet arşivlerinin açığa çıkarılması, ayrıca Şeyh Said'in fikrini ve misyonunu benimseyen insanlar arasında dayanışmanın sağlanması ile öğrencilere burs vermek ve yoksul öğrencilerin okumasına katkı sağlamak da derneğin amaçları arasındadır. Kürtler arasında birlik sağlamaktır. Ortadoğu'daki halkların kardeşlik içinde bir arada yaşamasına katkıda bulunmayı, var olan sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesine omuz vermeyi de misyonumuzun bir gereği olarak kabul ediyoruz" dedi.
 
"ŞEYH SAİD'İN MİSYONU MAZLUMLARIN YANINDA, ZALİMLERİN KARŞISINDA DURMAKTIR"
 
Şeyh Said'in dava arkadaşlarının misyonunun, mazlumların yanında yer alması zalimlerin karşısında durma pratiği olduğunu belirten Fırat, "Biz bu pratiği günümüz sorunları için de çare olarak görüyoruz. Derneğimiz bu misyonun savunucusu olacaktır. Bu vesile ile derneğimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.
 
(BE-YRT-YHY-Y)
 

HABERE YORUM KAT