1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Seyfo Soykırımı için kitlesel açlık grevi
Seyfo Soykırımı için kitlesel açlık grevi

Seyfo Soykırımı için kitlesel açlık grevi

Türkiye'deki Süryani toplumu, 1914-1920 yılları arasında Mezopotamya'nın kuzeyi ile Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşandığı belirtilen “Seyfo Soykırımı” nedeniyle ilk kez kitlesel bir eylem gerçekleştirip, açlık grevine girecek.

A+A-
Bir süre önce mahkemece kapattırılan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, açlık grevi ile Türkiye'nin geçmişi ile yüzleşmesini istediklerini söyledi.
 
Türkiye'de yıllarda 1914 olaylarında yaşanan Ermeni soykırımı iddiaları sürekli konuşulurken, o dönemde Ermeniler dışındaki gayrimüslimlere karşı geliştirilen diğer katliamlar, uzun süre bilinmedi.
 
Halen de 1914 ile 1920 yılları arasında, şimdilerde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi hakimiyetindeki topraklar ile Suriye'nin Rojava bölgesinde ve Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan katliam iddiaları açığa kavuşmuş değil. Doğal olarak da kamuoyu tarafından da bilinmiyor. Bu soykırım iddialarından biri de Seyfo Katliamı olarak bilinen Süryani kırımı. Anılan yıllarda Ermeniler, Pontoslular ve Rumlarla birlikte Asuri-Süryaniler için uygulanan katliamın adı Seyfo.
 
Süryaniler, Seyfo Soykırımı'nı protesto etmek amacıyla Türkiye'de ilk kez kitlesel eylemler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Eylemler için Süryani derneklerinden oluşan bir tertip komitesi oluşturuldu. Komite, Mardin'in Midyat ilçesinde ve çevresindeki köylerde ev ev, köy köy gezerek çalışmalar yapıyor.
 
Yapılan düzenlemeye göre eylemlerden ilki açlık grevi olacak. 20 Nisan'da Midyat'ta başlayacak olan açlık grevi, 1915'in 100'üncü yıldönümü olmasına atfen, tam olarak 100 saat sürecek ve 24 Nisan'da sona erecek. Süryaniler, sadece bu eylemle sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki haziranda ise “Büyük Yürüyüş” adı verilen kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek.
 
Bir süre önce kapattırılan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, Türkiye'nin geçmişi ile yüzleşmesini sağlamak için soykırım iddialarının yıldönümü nedeniyle 100 saatlik açlık grevi yapacaklarını söyledi.
 
Bu topraklarda yaşayan Süryaniler olarak Türkiye tarihinde ilk kez böyle bir eylem yapacaklarını vurgulayan Aktaş, Türkiye'nin geçmişi ile yüzleşip, soykırımı tanımasını istediklerini anlattı.
 
Eylem hazırlıkları çerçevesinde Süryani köylerinde toplantılar düzenlediklerini ve halkı bilgilendirdiklerini ifade eden Aktaş, açlık grevine çevredeki bütün köylerden yurttaşların katılacağını belirtti. Aktaş şöyle dedi:
 
“Haziran'da 1915 olaylarında büyük bir direniş gösteren bir köyümüz var. Midyat merkezden oraya büyük yürüyüş düzenleyeceğiz. Bu yürüyüşümüze de yurt içi ve dışından büyük katılım olmasını bekliyoruz. 1915'te Süryanilere yapılan soykırım üzerinden 100 yıl geçti. Bu nedenle bu yıl içerisinde komite olarak etkinlikler yapacağız. Diyarbakır Şırnak ve Hakkari üçgeninde değişik etkinliklerimiz olacak. Amacımız, Türkiye'nin soykırımı tanımasıdır. Geçen her yıl için bir saat oruç tutacağız. Seyfo inkarına son verilmesini ve kabullenilmesini istiyoruz”
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT