1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Seydaoğlu’ndan Meclis Başkanı Kahraman’a destek
Seydaoğlu’ndan Meclis Başkanı Kahraman’a destek

Seydaoğlu’ndan Meclis Başkanı Kahraman’a destek

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın önceki gün söylediği 'Laiklik yeni anayasada olmamalı' sözleri büyük tartışma yarattı. MHP ve CHP'den sert tepki geldi.

A+A-

 Kahraman akşam saatlerinde yeni bir açıklama yaptı, "Şahsi düşüncelerimi ifade ettim" dedi. Kahraman’ın açıklamalarına Diyarbakır eski milletvekili Sebgettullah Seydaoğlu’ndan da destek geldi.  


Seydaoğlu, Kahraman’ın açıklamalarını oldukça olumlu bulduğunu belirterek, “Türkiye’nin kazanmış olduğu dinamizm, sosyolojisinin geldiği nokta ve Türkiye’deki devlet-vatandaş ilişkisinin uyumu göz önüne alındığında mevcut anayasanın Yeni Türkiye’ye yakışmadığı ve yetersiz kaldığı apaçık görülmektedir” dedi. 


Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın "Laikliğin farklı inanç gruplarına sağladığı hürriyetlerin mevzuatta yer bulması, devlet ve milleti karşı karşıya getirmeyen bir laikliğin tarifi ve tatbikatı yeni anayasada olmalıdır" ifadelerine Diyarbakır eski milletvekili Sebgetullah Seydaoğlu’ndan destek geldi.  


Meclis başkanı İsmail Kahraman’ın görevini layıkıyla yürüttüğünü belirten, Seydaoğlu, “TBMM Başkanı görevini, Yüce Meclisimize seçildiği günden beri sorumlulukla yüklenmiş ve layıkıyla yürütmüş olan Sayın İsmail KAHRAMAN’ın anayasada laikliğin yer almamasının gerektiği ile ilgili yapmış olduğu açıklamayı oldukça olumlu buluyorum. Türkiye’nin kazanmış olduğu dinamizm, sosyolojisinin geldiği nokta ve Türkiye’deki devlet-vatandaş ilişkisinin uyumu göz önüne alındığında mevcut anayasanın Yeni Türkiye’ye yakışmadığı ve yetersiz kaldığı apaçık görülmektedir. Tarih köklerimize ve kültürümüze uygun bir anayasa ihtiyacı ile ilgili yapılmış olan “Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır” tarihi açıklamasından dolayı TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ı cesareti ve istikrarlı imanından dolayı tebrik ederim. Bu açıklama ile malum kesimlerin Sayın Kahraman’a tepkilerine elbette ki şaşırmamak gerekir.

Tek ağızdan, laikliğin neyi amaçladığını bildikleri halde laikliğin can simidine sarılır ifadelerle Meclis Başkanımızı eleştiren din ve hürriyet yoksunu ideolojik kesimler, Yüce Milletimizin sahip olduğu dini kimliği siyasileştirmemek adına ifade ettiği bu açıklamayı anlamak istemeyeceklerdir. 100 yıla yakın bu millete dayatılan kemalizm ve ulusalcılığın ürünü olan ‘laiklik’ kavramı, Kürtleri temsil etme iddiasındaki; bölgenin hakim olduğu malum parti tarafından şimdi de Kürtlere dayatılmakta ve sahip oldukları manevi kimlikten uzaklaştırılmaktadır. Bugüne kadar yüreklice ve açıkça ifade edilmemiş olan bu söylem; maneviyatı güçlü soydan gelen beni ve yıllardır ‘laiklik’ zulmünün mağdurları olan dindarları oldukça sevindirmiştir” diye konuştu. 
 

HABERE YORUM KAT