1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sevincimizi kursağımızda bıraktılar
Sevincimizi kursağımızda bıraktılar

Sevincimizi kursağımızda bıraktılar

Yaşanan yolsuzluk olaylarından sonra Diyarbakır'a nakledilen K Türü Yetki Belgesi verme ofisinin Van yerine Erciş'e kurulmasına tepki gösteren Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, ofisin Erciş'e kurulmasına sebep olarak gördüğü milletvekili Fatih Çiftçi'ye ateş püskürdü.

A+A-

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) bünyesinde geçtiğimiz dönem yaşanan ve kamuoyunda uzun süre tartışılan K türü yetki belgesi yolsuzluğunun ortaya çıkmasının ardından bu tür belgeyi veren ofis Diyarbakır'a nakledilmişti.

K türü belge verme ofisinin Diyarbakır'da bulunmasından dolayı pek çok kişini mağdur olduğunu ve bu ofisin tekrar Van'a kurulması için büyük bir mücadele verdiklerini dile getiren Nadiroğlu, süreci ve ofisin Van yerine Erciş'e kurulmasını ele aldığı bir basın bildirisi yayımladı.

Yolsuzluklardan Dolayı Ofis, Diyarbakır'a Taşınmıştı

Basın açıklamasında Nadiroğlu süreci şu şekilde özetledi: "Van Kamuoyunun bilgisi olduğu üzere Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Protokolü ile 2005 yılında odamız bünyesinde kurulan K Türü Yetki Belge Ofisi, ortaya çıkarılan yolsuzluk ve usulsüzlükler üzerine konu yargıya intikal ettirilmiş, yargı süreci son aşamaya gelmiştir. Bu işin müsebbipleri kısa bir süre içerisinde yargı önüne çıkarılacaktır. 2012 Mayıs ayından itibaren kapatılan K Türü Belgesi ofisi işlemleri ilimizin de bağlı olduğu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir."

Nakliyeci Esnafı Yollarda Perişan Oluyor

Bu tür yetki belgelerinin Diyarbakır'da verilmesinin yol açtığı sıkıntıyı da dile getiren Nadiroğlu, "K Türü Yetki Belgelerinin Diyarbakır Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'nde yürütülmesi ilimizde binlerce nakliyeci esnafı ve odamız üyesi yüzlerce kişiyi mağdur etmiştir. Özellikle ağır kış koşullarının başladığı bu günlerde her işlem için Diyarbakır'a gidip gelmek, ekonomik açıdan olduğu kadar güvenlik açısından da sorundur." dedi.

Bu Ofisin Van'a Kurulması İçin Çok Mücadele Ettik

K türü yetki belgesi veren ofisin tekrar Van'a kurulması için verdikleri mücadeleye de değinen VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu şu ifadeleri kullandı: "Tüm bu olumsuzluklar ve gelişmeler üzerine Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimlerimiz neticesinde Sayın Başbakanımızın 23 Ekim 2012 Van ziyaretinde kendilerine refakat eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım ile görüştük. Kendilerine yaşadığımız sorunları aktardık ve mutlak suretle Van'da K Türü Yetki Belgesi ofisinin kurulması talebinde bulunduk.

Sayın Bakanımıza ilettiğimiz bu talebimiz kabul görmüştür. Bakanımızın Van ziyaretinden 15 gün sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın şahsımı aramış, Sayın Bakanın Van'da K Türü Yetki Belgesi ofisi kurulması için kendisine talimat verdiğini ve en kısa süre içinde Bakanlığın bir birimi olan Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü içinde K Türü Yetki Belgesi Ofisi kuracaklarını belirtmiştir. Biz de aldığımız bu müjdeli haberi üyelerimize, nakliyeci esnafına bildirmek üzere konuyu basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaştık."

Sevincimizi Kursağımızda Bıraktılar

Çalışmaları bu noktaya getirdikten sonra Van'a kurulmasını bekledikleri ofisin Milletvekili Fatih Çiftçi'nin girişimleriyle Erciş ilçesine kurulduğunu dile getiren Nadiroğlu bundan dolayı tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Ancak üzülerek ifade etmek isterim ki, bu müjdeli haber kursağımızda kaldı. Zira ilimiz Milletvekili Fatih Çiftçi ve bazı Ercişli yetkililer, K Türü Yetki Belgesi Ofisinin Erciş'te kurulması için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmuş, ilimiz için yaptığımız ve uzun süren çalışmalarımızı sekteye uğratmıştır. Yapılan bu davranış Van halkına ve Van iline hakarettir. Erciş Van'a bağlı bir ilçedir. Bizler yaptığımız tüm çalışmalarımızı ilimiz adına talep etmekte, hiçbir ilçe ayrımı yapmaksızın dile getirmekteyiz. Ancak Sayın Milletvekilimizin Erciş'i ayrı bir yer olarak görmesi ve Van'dan ayrı düşünmesi açıkçası bizleri üzmüştür.

Aylardır yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için gayret gösteren Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın bu girişimlerinin engellenmesi kabul edilir bir durum değildir. Bizler Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman bu kentin kazanımlarının artması için gayret gösterdik ve bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. İlimizin tüm Milletvekilleri ile birlikte Van'da K Belgesi Ofisi'nin kurulması için girişimlerimizi devam ettireceğimizi ve bu konuyu her platformda dile getireceğimizi kamuoyu bilgisine sunarız."

 

 

(Mahmut Aytekin-İLKHA)

HABERE YORUM KAT