1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sevginizi yaşatın!
Sevginizi yaşatın!

Sevginizi yaşatın!

Yüzyıllar önce aşk için kendini feda eden St. Valentine'e adanarak gelenekselleşen "Sevgililer Günü", bugün tüm dünyada kutlanacak.

A+A-
Bu anlamlı günün tarihi binlerce yıl önceye, Roma İmparatorluğu'na dayanıyor. Papaz Aziz Valentine'nin, Roma İmparatoru Claudius'un yasağına rağmen çiftleri gizlice evlendirdiği gerekçesiyle idam edilmesinin, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne zemin hazırladığına inanılıyor. İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine'nin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının da ilham kaynağı oluyor.
 
SEVGİLİLER GÜNÜ MEDENİYETLERİN MİRASI
 
Romalılar tarafından İngiltere'ye taşınan "Sevgililer Günü", daha sonraları dünyanın dört tarafına yayıldı. 17. yüzyıldaki inanışa göre, sevgililer kura çekerek isim belirler ve birbirlerine hediyeler verirdi. İlk Sevgililer Günü kartını 1800'lü yıllarda yaşayan Amerikalı Esther Howland gönderdi. 19. yüzyılda ortaya çıkan bu kartlar, giderek şekil değiştirdi ve günümüzde internete taşındı. "Sevgililer Günü", dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı geleneklerle kutlanıyor. Romalılar döneminde yapılan bir festivalde kadınlar aşk mektupları yazar ve bunları bir vazoya koyardı. Romalı erkekler de bu mektupların üzerine isimlerini not düşer ve böylece çiftler birbirine aşklarını ilan ederlerdi.
 
SEVGİLİLER GÜNÜ RİVAYETLERİ
 
Bir dönem tatil ilan edilen Sevgililer Günü'nün adetleri, ülkelere göre değişiyor. Sevgililer Günü'ne ilişkin adet ve inanışlardan bazıları şöyle:
 
- Bu bir modern zaman inanışı. Sevgililer Günü'nde radyo ya da televizyonu açtığınızda ilk duyduğunuz erkek ismi, evleneceğiniz kişinin adı olur.
 
- Sevgililer Günü'nde eldiven bulursanız, gerçek aşkınız şu andaki sevgiliniz değil.
 
- İngiltere'nin kırsal kesiminde 14 Şubat'ta tahtadan "aşk kaşıkları" yontulur ve üzerlerine kalpler, anahtarlar, kilitler çizilir. Bu desenlerin anlamı şudur: "Sen kalbimin kilidini açtın"...
 
- Bazı ülkelerde genç kadınlar sevgili adaylarından 14 Şubat armağanı olarak birer giyecek alır. Eğer kız bu kıyafeti giyerse anlamı evlenme teklifini kabul etmiş olmasıdır.
 
- Kimi ülkelerdeki inanışa göre, Sevgililer Günü'nde bir kadın gökyüzünde bir "ardıç kuşunun" uçtuğunu görürse denizciyle evlenir. Serçe görürse fakir bir adamla evlenir, ama çok mutlu olur. Eğer saka kuşu görürse bir milyonerle evlenir. Güvercin görenin huzurlu bir yuvası olur.
 
- Evlenmeyi düşünebileceğiniz 5-6 kişinin ismini aklınızdan geçirin ve elinize bir elma alın. Elmanın sapını çevirmeye başlayın ve bu sırada isimleri söyleyin. Elmanın sapı koptuğunda hangi isim aklınızdan geçiyorsa onunla evlenirsiniz.
 
- İtalya'da bugünü kutlamak ve Katolik azizlerini onurlandırmak için büyük ziyafetler veriliyor. Kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve pencereden bakmaya başlıyor. Çünkü, dışarıdan geçen ilk erkeğin hayatlarının erkeği olacağına ve 1 yıl içinde evleneceklerine inanıyorlar.
 
ALIŞVERİŞ HAREKETLİLİĞİ
 
"Anneler Günü", "Babalar Günü" gibi yaygın olarak kutlanan Sevgililer Günü için özellikle alışveriş sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanıyor.
 
Sevgililer Günü nedeniyle hediyelikler hazırlanırken, bunların çoğunluğunu kırmızı kalp biçimli armağanlar oluşturuyor. Alışveriş merkezleri, bu özel gün dolayısıyla ünlü sanatçıların şahitliğinde nikahlardan yüzük kazandıran yarışmalara değin pek çok promosyon hazırlarken, restoranlar da özel menüleriyle sevgilileri bekliyor.
 
Farklı evlilik teklifleriyle renklenen 14 Şubat'ta, sevgi bilboardlara verilen ilanlar, kırmızı güller, çeşitli hediyeler, farklı etkinliklerle dile getiriliyor.
 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT