1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sevgi köprüsü platformu Diyarbakır'da
Sevgi köprüsü platformu Diyarbakır'da

Sevgi köprüsü platformu Diyarbakır'da

Sevgi Köprüsü Platformu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde düzenlediği gezi kapsamında Diyarbakır'a geldi. Üniversite gençlerinden oluşan gezi kafilesi, bölge halkının sorunlarına kulak verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

A+A-

Sevgi Köprüsü Platformu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde düzenlediği gezi çerçevesinde Diyarbakır'a geldi.Düzenlenen gezi sonrası yapılan basın açıklamasında konuşan Sevgi Köprüsü Platformu Basın Sözcüsü Muhammed Nazif Taşçı, amaçlarının Sevgi Platformu olarak Türkiye'de ki mozaik yapıları bir araya getirip, Türkiye'nin doğusu ve batısı arasında kardeşlik ve sevgi köprüsü oluşturmaktır" ifadelerinde bulundu.

Bölgede güzel bir izlenime sahip olduk

Bölgede çok güzel izlenimlere sahip olduğunu ifade eden Taşçı, "Yaklaşık 4-5 aydır Türkiye'de ölüm haberlerinin gündemde olmaması bizleri memnun etti. Bizim için önemli olan sürecin topluma fayda getirmesidir. Görüştüğümüz STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, belediye, valiler ve halk, bölgede son zamanlarda, karakol ve askeri yığınaklar konusunda hükümete ciddi bir eleştiri getiriyor. Ana dilde eğitim konusunda halk çok hassas ve bu konunun bir an evvel çözüme kavuşturulmasını diliyorlar. Bölgedeki koruculuk sisteminin toplum arasında ikilik meydana getirdiğini söylüyorlar. Platform olarak dün Lice'de meydana gelen ve bir vatandaşımızın ölümüne neden olan olaydan ötürü üzüntümüzü dile getiriyoruz" dedi.

Anayasa süreci seçimlere alet edilmesin

Devletin şeffaf olmadığı dönemlerde Vartinis'te yaşanan katliam hakkında Vartinis halkının acılarını paylaştıklarını belirten Taşçı, "Umarım bu süreç bir an önce güzel bir şekilde başarıya ulaşır. Aynı zamanda bu anayasa süreci bütün toplumun kendisini içinde bulacağı bir anayasa şekline döner ve temennimiz bu anayasa sürecinin gerek yerel seçimler ve hemen ardından gelecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine alet edilmemesidir" diye konuştu.

Önyargıları kırmak adına buradayız

Gezi kafilesine Kocaeli Üniversitesi'nden katıldığını dile getiren Muhammed Fatih Günlü, "Bugün Sahabeler ve Peygamberler Şehri Diyarbakır'dayız. Yıllardır molotof kokteyli ile taşlarla, sopalarla ve terör örgütü ile anılan Diyarbakır hakkında ki önyargıları kırmak adına buradayız. Burada olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz, gururluyuz ve şeref duyuyoruz" şeklinde duygularını dile getirdi.

Diyarbakır'da olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ve Gazi Üniversitesi'nden katıldığını ifade eden Tuğba Ünalan, "Gezi sırasında resmi ziyaretlerde bulunduk, türbeleri ziyaret ettik. Barış süreci hakkında halkı çok samimi bulduk, halkın görüşlerine de katılıyoruz. Buradaki halk ile diyalog kurmak lazım ve bu insanları anlamak gerekiyor diye düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Türk, Kürt, Laz ve Çerkezler kardeştir

Gezi kafilesine İstanbul Üniversite'nden katılan İbrahim Hakkı Elmas ise, "Burada taş atan çocuklardan ve kepenk kapatmış dükkânlardan ziyade samimiyet, umut ve şefkat vardı. Bölge insanları Türkler, Kürtler, Lazlar ve Çerkezler olarak bu milletin insanları olarak bir babanın kardeşleriyiz. Çözüm istiyorsanız, kendinize ne alıyorsanız bize de onu verin dediler. Çözüm sürecinin çok zor olmadığını görüyoruz. Bölgede gerçekten çok ciddi bir teveccüh var, ciddi bir umut var" diyerek sözlerini sonlandırdı.


 

HABERE YORUM KAT