1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Seven 'Kaçak avcılığı engellemeliyiz'
Seven 'Kaçak avcılığı engellemeliyiz'

Seven 'Kaçak avcılığı engellemeliyiz'

Diyarbakır Orman ve Su işleri Başkanlığı 15 Bölge Diyarbakır Şube Müdürü Erdal Seven Av ve Yaban Hayvanlarının korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması amacıyla Kaçak avcılığın engellenmesi gerektiğini belirterek , “Kaçak avcılığı engelleme

A+A-
'Sürdürülebilirlik en temel ilkemizdir'
 
Türkiye'de av ve yaban hayatı Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmekte olduğunu söyleyen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü  Diyarbakır Şube Müdürü Erdal Seven, Şunlar söyledi “Av ve yaban hayatı yönetiminde sürdürülebilirlik en temel ilkemizdir.
 
Sürdürülebilir yönetim de koruma ve kullanım dengesinin kurulması ile mümkün olabilecektir. Yaban hayatı kendi kuralları olan bir birlikteliktir. Bu birlikteliğin doğal dengesi bitki ve hayvan türleri arasındaki rekabet ile oluşmaktadır. İnsanoğlu eşit koşullarda olmayan bir rekabet yaratarak bu doğal dengeyi bozabilmektedir. Bu nedenle, av ve yaban hayatı yönetim planları yabanıllığın sürdürülmesi için yaban hayatı habitatları üzerindeki inşa etkisini asgariye indirmeyi ve ekosistem taşıma kapasitesi üzerindeki hayvanların tespit edilerek faydalanmaya sunulmasını amaçlamaktadır” dedi.
 
'Avcılar eğitilip sertifikalandırılmalı'
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü  Diyarbakır Şube Müdürü Erdal Seven, Av kaynaklarının doğrudan kullanan avcıları yetiştirmek için sertifikalandırılması gerektiğini anlatan Seven, “Av kaynaklarımızı doğrudan kullanan avcı adaylarının Eğitimli,Bilinçli Avcı yetiştirmek yetişmiş olanlara sınav neticesinde sertifika vermek,avcılık ile ilgili eğitim ve öğretim yaptırmak üzere İl Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Avcı Eğitim Kursları düzenlenerek başarılı olanlara Avcı eğitim sertifikaları verilmektedir.
 
Bu kapsamda İlimizde 2013 ve 2014 tarihlerinde  14 Adet Avcı Eğitim Kursu açılmış olup toplamda 343 kişiye Kurs Bitirme Sertifikası verilmiştir.2015 yılında 29 kişilik  1 adet avcı eğitim  kursu bitmiş olup Kurs Bitirme Sertifikaları verilmiştir. İl Şube Müdürlüğümüzce 26 ve 27 kişilik iki adet avcı eğitim kursumuz son hızıyla devam etmekte olup kurs neticesinde başarılı olan avcılarımıza sertifikaları verilecektir.” diye konuştu.
 
 
(Diyarinsesi.org YA MY)

HABERE YORUM KAT