1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sevag'ın şakayla öldüğü kesin değil
Sevag'ın şakayla öldüğü kesin değil

Sevag'ın şakayla öldüğü kesin değil

Sevag Balıkçı davasının gerekçesinde "Silahın şaka sırasında kullanılıp kullanılmadığının ortaya konulamadığı anlaşılmıştır" denildi.

A+A-

Er Sevag Balıkçı'nın askerde öldürülmesiyle ilgili sanık Kıvanç Ağaoğlu'nu 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptıran Diyarbakır 2. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, sanık Ağaoğlu'nun tüfeğin kurma kolunu çektikten sonra ateşlediğinin tespit edildiği belirtildi. Fakat mahkeme, sanık beyanı doğrultusunda, 'doldur - boşalt' yapmak isterken silahın ateşlendiği sonucuna vardı. Buna dayanak olarak, 'aksi ortaya konulamadığı' için 'şüpheden sanık yararlanır' ilkesini gösterdi.

Açıklanamayan husus
Sanığın olay öncesi tebliğ edilen, tüm er ve erbaşlarca bilinen emir ve talimatlara aykırı davranarak silahını tam dolduruşa getirdiğinı saptayan mahkeme, 'Ağaoğlu'nun öncesinde hiç yapılmadığı halde kendisi ile birlikte dokuz askerin bulunduğu sırada silahını tam dolduruşa getirmesi hususunun' açıklanamadığını ifade etti. Tanıkların ve sanığın şakalaşırken silahın patladığı yönünde ifade verdiğinin anımsatıldığı kararda, “Ancak silahın şaka sırasında kullanılıp kullanılmadığının kesin olarak ortaya konulamadığı yargılama sonucunda anlaşılmıştır” denildi. Kararda, karakol idaresi de eleştirilerek, 'Karakolda emir ve talimatlara aykırı şekilde günlük faaliyetin yürütüldüğü, erlerin başlarında bir rütbeli olmaksızın çalışmaya götürüldüğü, güvenlik önlemlerinin kontrol edilmediği, personelin herhangi bir kurala bağlı olmadan seçildiği' ifade edildi.

Tanıkları bile getiremedi
Kararda keşif yapılması yönündeki çağrıya rağmen Gümüşörgü Karakolu'nda yalnızca bir askerin hazır bulunduğu, terhis olan diğer erlerin katılmadığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT