1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. SEU Mevlana'yı Şeb-i Arus Töreniyle Andı
SEU Mevlana'yı Şeb-i Arus Töreniyle Andı

SEU Mevlana'yı Şeb-i Arus Töreniyle Andı

Üniversite sosyal ve kültürel aktivitelerine bir yenisini daha ekledi. Hz. Mevlana’nın 742’inci Vuslat Yıl dönümünü anlamlı bir törenle anıldı.

A+A-

SKS Daire Başkanlığı Toplumsal Duyarlılık Merkezinin Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlediği törene katılanlara Mevlana Şekeri ve gül suyu ikram edildi.

Akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Şeb-i Arus merasiminde önce Hz. Mevlana’nın Mesnevi adlı eserinden veciz sözler paylaşıldı.

Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Güçlü, Hz. Mevlana ve hocası Şems-î Tebrizi hakkında bir sunum yaptı. Öğretim Görevlisi Güçlü, Hz. Mevlana’nın soluğunun ilim, irfan, aşk ve heyecanla asırlar ötesine ulaştığını söyledi. Mevlana’nın kaos ve şiddetin pençesindeki modern dünyada huzur ve güvenin limanı olarak görüldüğüne dikkat çeken Güçlü, “Bu Mevlana’nın başta insan olarak bütün canlılara duyduğu sevgi ve muhabbetten kaynaklanıyor. “Ne olursan ol yine de gel” sözü bize muhabbetin derinliğini gösteriyor.” dedi.

Ardından Dış Ticaret Öğrencisi Gülşah Çakar, Simurg (30 kuş) hikayesini arkadaşlarıyla paylaştı. Şeb-î Arûs töreni semazenlerin ney ve gitar eşliğindeki gösterisiyle devam etti. Kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip ‘İnsan- ı Kâmil’e doğru yönelişini ifade eden sema gösterisi yaklaşık 20 dakika sürdü. Törene katılanlar semazenlerin gösterisinden büyük keyif aldılar. 

 

(SEU)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler