1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'SEU güzel fidanlar verecektir'
'SEU güzel fidanlar verecektir'

'SEU güzel fidanlar verecektir'

Hollanda Kraliyet Tiyatrosu Oyuncusu Nilgün Yerli, Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’ni (SEU) ziyaret etti.

A+A-

Rektör Doğan’ın makamında ağırladığı ünlü tiyatrocu, öğrencilerle “önyargılar” ve “tiyatro” üzerine bir söyleşi de gerçekleştirdi. Yerli, Selahaddin Eyyubi’nin bölgede güzel fidanlar vereceğine inandığını söyledi.


 ‘Yerli Yersiz’ adlı tiyatro oyunun Türkiye Turnesi kapsamında Diyarbakır’a gelen Tiyatrocu, program yapımcısı ve yazar Nilgün Yerli, SEU’yu da ziyaret etti. Üniversite öğrencileri tarafından çiçeklerle karışlanan Yerli, Selahaddin Eyyubi’de olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Ünlü Tiyatrocu Yerli, Rektör Prof. Dr. Ekrem Doğan’ı makamında ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.


Hollanda Kraliyet Tiyatrosu Oyuncu Nilgün Yerli, ardından üniversite öğrencileriyle buluştu. Yeni bir üniversite olmasına rağmen Selahaddin Eyyubi’nin hedeflerinin kendisini heyecanlandırdığının altını çizen Yerli, “Böyle bir üniversite Diyarbakır’da, bölgede mutlaka güzel fidanlar verecektir. Öğrenciler olarak bu şartları değerlendirin.” tavsiyesinde bulundu.
 
 “Önyargılardan Besleniyoruz”


Türkiye’de insanların önyargılarından beslenerek, birbiri hakkında atıp tuttuğuna dikkat çeken Yerli, şöyle konuştu:
 “Yurt dışında bütün Türkiye’yi Kürdü, Lazı, Çerkezi, kültürlüsü, kültürsüz, dindarı, ateisti hepsi Müslüman olarak görüyorlar ve imajımız iyi değil. Müslümanlar global bir korku, bir öcü olmuş durumdadır. Belki hepimiz toprak olunca bazı gerçekleri anlayacağız. Ama asıl hüner toprak olmadan toprak kavgasının gereksiz olduğunu anlamak.”
 “Birbirimizi farklılıklarımızla sevmeliyiz” diyen Yerli, ülkedeki şiddetin ortamını nedeniyle Kürt Türkü, Türk Kürdü değil, insanoğlu insanoğlunu öldürdüğünü vurguladı. Yerli, bütün dinlerin de insani değerleri, hoşgörüyü, eşitliği ve birlikte yaşamayı önerdiğini belirtti.
 
“İnanıyorsan Korkusuz Uç, Hayallerin Gerçekleşecek”


Tiyatroyu “insanın içindeki benliği araştırmak” olarak tanımlayan Yerli, sanatın çelişkileri anlattığını ve iyi şeyleri unutan ruhlara iyilikleri hatırlattığını kaydetti. Öğrencileri tiyatro oyunlarıyla ilgili sorunları da yanıtlayan Tiyatrocu Yerli, “İçindeki çelişki neyse onun tiyatrosunu yap. Bir şey istiyorsan, hayallerine inanıyorsan korkusuz uç, hayallerin gerçekleşecek zaten. Yaşadığını hisset, hissettiğini yaşa. Herkes barış istiyor, barış sensin, benim. İçindeki önyargı savaşını yenemiyorsun nasıl etrafından barış istersin ki. Tiyatroda bütün bunlara dayanıyor. Her an istediğin tohumu toprağa ekebilirsin.” diye konuştu.
 
 
Rektör Prof. Dr. Doğan, ziyareti nedeniyle ünlü Tiyatrocu Nilgün Yerli’ye bir teşekkür plaketi sundu. Yerli’de üniversite yönetimi ve öğrencilerinin kendisine gösterdikleri sıcak ilgiden dolayı teşekkür etti. Sanatçının güncel olaylardan esinlenerek, yazdığı ve sahneye koyduğu kabare tazı gösterisi bugün saat 19.00’da Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler