1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sessizliğin çığlığı sergisi Keçi Burcu'nda
Sessizliğin çığlığı sergisi Keçi Burcu'nda

Sessizliğin çığlığı sergisi Keçi Burcu'nda

Fransız Ermeni fotoğraf sanatçısı Antoine Agoudjian`ın “Sessizliğin Çığlığı, Bir Ermeni hatırasının izleri“ başlıklı fotoğraf sergisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Ticaret Odası'nın organizasyonuyla yarın 17:30'da Keçi Burcu'nda açılıyor.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Diyarbakır Ticaret Odası Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, Genel Sekreter Yardımcısı Kamuran Toktanış ile sanatçı Antoine Agoudjian'ın katılımıyla  bugün Sülüklü Han'da basın toplantısı düzenlendi.
 
Sanatçı Antoine Agoudjian, sergi öncesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Diyarbakır'da olmaktan ve bu sergiyi burada açmaktan mutlu olduğunu söyleyerek,  Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Odası'na teşekkür etti.
 
Serginin en büyük sembolik anlamının yüzyıl önce başkalarının yıktıklarını yeniden yapmak olduğunu ifade eden sanatçı, bu yıkılanlar arasında insani ilişkilerin de olduğunu ve onları da onarmaya çalıştıklarını anımsattı.  Agoudjian “Bizler diyoruz ki; Ermeniler, Kürtler, Türkler birlikte bir şeyler inşa edebiliriz, birlikte insani şeyler ortaya koyabiliriz” diye konuştu.
 
Cebe, herkesi sergiye davet etti
 
Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe de serginin tarihi ve önemine değindi. 100 yıl önce yaşanan acı olaylar nedeniyle kentin renklerini yitirdiğini hatırlatan Cebe, dün diasporada yaşayan Dinkjianların konserinde bunu bir kez daha gördüklerini söyledi. Bu serginin Mezopotamya toprakları için önemli bir çalışma olduğunu belirten Cebe, herkesi sergiyi görmeye davet etti.
 
Diyarbakır Ticaret Odası Genel Sekreteri Ferdani Gökdere ise “Yüzyıl önce gerçekleşen acı olayları konu alan bu serginin günümüzde yeniden birarada yaşamaya vesile olacağını umut ediyoruz.” dedi. Siyaseten ve insani açıdan bakıldığında bu buluşmanın  son derece önemli olduğunu ifade eden Gökdere, bir ay boyunca açık kalacak sergiye halkın ilgi göstermesini beklediklerini belirtti.
 
Ermeni soykırımı anmaları çerçevesinde gerçekleşen sergi 22 Nisan - 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Diyarbakır'da tarihi Keçi Burcu'nda görülebilecek.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT