1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ses üyelerine baskı yapılıyor
Ses üyelerine baskı yapılıyor

Ses üyelerine baskı yapılıyor

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Sağlık Emekçileri Sendikası üyelerine yönelik baskı ve cezalandırma iddiaları SES tarafından protesto edildi.

A+A-

SES Eşbaşkanı Selma Atabey, Sağlık Hizmetler Müdürü Mehmet Karakaş'ın bilinçli olarak SES üyelerine yönelik baskıcı tutum izlediğini söyledi.

Bölge hastanesi konumunda olan ve birçok çevre ile sağlık hizmeti veren Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu kez baskı ve tehdit uygulamaları ile gündeme geldi. Sağlık emekçileri hastane önünde toplanarak baskıcı yöntem uyguladıklarını öne sürdükleri Sağlık Hizmetleri Müdürü Mehmet Karakaş'ı protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

SES adına açıklama yapan Eşbaşkan Selma Atabey, hastanede kendi üyelerine yönelik baskıcı ve tehditkar söylemler içerisinde bir müdürün bulunduğunu söyledi. Yasaların hangi sendikaya bağlı olursa olsun herkese eşit olunacağı hükmünün yer almasına rağmen bunun tam aksine olduğunu dile getiren eşbaşkan Atabey, “Yasada belirtildiği gibi idarecilerin sendikalara eşit mesafede olacağı, sendikal faaliyetlerden dolayı kimsenin zarara uğratılmayacağı hükmü kesindir. Oysa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tam aksine sağlık hizmetler müdürü Mehmet Karakaş, ses üyelerine yönelik baskı ve tehdit ile cezalandırmalara giderken, Sağlık-Sen üyeleri için ise haksız şekilde yarar sağlamaktadır. Bu durum aynı işyerinde çalışan sağlık emekçilerini karşı karşıya getirmektedir” dedi.

Suç duyurusunda bulunacağız

Baskıcı ve çıkarcı anlayışın terk edilmemesi halinde savcılığa gerek görülmesi halinde suç duyurusunda da bulunacaklarına işaret eden Atabey, “Bu süreçte yine İdari işler Müdürü Hacı Can tarafından çalışanlara saygı gösterilmeden kendi yetkilerini aşarak Sağlık-sen lehine çalışmalar ve toplantılar içine girmişlerdir. Buradan kişileri ve ilgilileri uyarıyoruz. Yaptığınız suçtur. İş barışını bozmaktadır. Yetkililere çağrımız bu iş barışını bozan kişileri görevden almalarıdır. Burada basın yolu ile suç duyurusunda bulunuyoruz. Gerek görülmesi halinde Savcılığa da suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT