1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Serum ve yakı için geri çekme
Serum ve yakı için geri çekme

Serum ve yakı için geri çekme

Sağlık Bakanlığı, fiziksel olarak uygun bulunmayan bir serum ile yapışkan madde miktarı ve yapışma dayanması limitlerin dışında bulunan bir yakı için 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulaması istedi.

A+A-

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Sağık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından il sağlık müdürlüklerine, ilgili ilaç firmasına ve sağlık kuruluşlarına gönderilen resmi yazıda, Polifarma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ adına ruhsatlı ''Polifleks yüzde 9 İzotonik Sodyum Klorür Solüsyonu 1000 ml.'' adlı serumun 0611440-2 Seri nolu (İ.T.11.2006/S.K.T.11.2009) olanlarında yapılan inceleme ve analizlerde, fiziksel olarak uygun bulunmadığı belirtilerek 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulanması ve bu ürünlerin ilgili ilaç firmasına ve ilaç depolarına iade edilmesi istendi.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen bir diğer resmi yazıda ise Şanlı İlaç Sanayi AŞ adına ruhsatlı olan, kas ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan ''Şanlı Delikli Yakısı''nın 26 seri numaralı numunelerinde yapılan inceleme ve analizlerde, yapışkan madde miktarı ile yapışma dayanımının limit değerler dışında olduğu belirtilerek 2. sınıf B. seviyesinde geri çekme işlemi uygulanması istendi.