1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sertifika törenine 8 Mart damgası
Sertifika törenine 8 Mart damgası

Sertifika törenine 8 Mart damgası

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi kursiyerleri sertifika heyecanı yaşadı. Finlandiya ve Bağlar Belediyesi 'Sosyal Politika Ortaklık Programı' kapsamında Diyarbakır'da bulunan Finlandiya heyeti sertifika törenini izledi. Baran, “Bu yıl 8 Mart, Paris'te

A+A-

Kardelen'de kurs gören 60 kadın, bilgisayar işletmeciliği eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını aldı. Kardelen Kadın Araştırma ve Politika Merkezi'nde gerçekleştirilen sertifika törenine Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Başkan Yardımcısı Sema Koç, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sibel Çakın Bayhan, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş, Finlandiya Tampere Üniversitesi Psikoloji Profesorü Raija Leena Punamaki, Anna Metteri, Marzigit Kasbddost, Miina Kaartinen, Finlandiya Tabipler Odası'ndan Dr. Wasfi Taher, kursiyerler ve çok sayıda kadın katıldı. Tören öncesinde konuşma yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran Kardelen kadın evlerinin uzun dönemdir çocuklar ve kadınlar için çok önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların 8 Mart'ını da kutlayan Baran, “Şimdiden bütün
kadınların 8 Mart'ını kutluyorum. Bu yıl 8 Mart Paris'te katledilen kadın arkadaşlarımıza adandı. 8 Mart dolayısıyla bu arkadaşlarımızın anısına ve mücadelelerine sahip çıkmak gerekiyor. Hepinizi şimdiden 8 Mart'a davet ediyoruz. Belediye olarak en önemli çalışma alanlarımızdan biri de kadın çalışmalarıdır. Başta, Kardelen Kadın evleri olmak üzere diğer merkezlerimizde de kadınlar için projeler yapıyoruz. Bu projelerle kadınları eğitim, istihdam, sosyal ve kültürel alanlarda geliştirmek istiyoruz” dedi.

'Sizlerle tanışma gerekçesi oldu'

Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş ise yaptığı konuşmada yaptıkları iş sadece teknik bir iş olmadığını vurguladı. Alataş şöyle devam etti: “Çünkü yola devam ederken yolumuzda taşlar var. Bu taşlar kadına yönelik şiddet, kadına biçilen roller, yasaklar, kadın cinayetleri ve kadına layık görülmeyen bir sürü haklar. Bunları hep beraber gördük. Bu taşları beraber ayıklamaya çalıştık. Dolayısıyla yolumuz uzun ve çok sıkıntılı. Sertifikalar da çok önemli şeyler ama bunlar bizim için bir gerekçe oldu esasında. Sizlerle tanışma gerekçesi oldu”.

Alataş'ın konuşmasından sonra söz alan bazı kursiyerler ise kadınlara çağrı yaptı. Böyle bir ortama girdikleri için çok mutlu olduklarını ve bütün Bağlarlı kadınları Kardelen Kadın Evi bünyesinde çalışmalara katılımlarını tavsiye ettiklerini söyledi. Törende yapılan konuşmalarının ardından kadınlar Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sibel Çakın Bayhan, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş ve Kardelen Kadın Evi hocalarının elinden sertifikalarını aldılar.

Kardelen Kadın Evi kursiyerlerinin hazırladıkları mini koronun verdiği dinletiden sonra kursiyerlerden Sevgi Demir sahne aldı. Demir'in ardından sanatçı Zilan'ın seslendirdiği şarkılarla kadınlar eğlendi. Daha sonra bağlama ve piyano çalan kursiyerler hünerlerini sergiledi. Diğer yandan “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla Kardelen Kadın Evi sosyologlarından Ayfer Şahin ve Gülistan Zengin kadın mücadelesi hakkında birer sunum yaptı.

HABERE YORUM KAT