1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Serhıldan çağrısı sokağı ateşledi!
Serhıldan çağrısı sokağı ateşledi!

Serhıldan çağrısı sokağı ateşledi!

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırıları sürerken, HDP'nin "serhildan çağrısı" Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye'de sokakları ateşledi, bölgede hayat dururken, sokaklar savaş alanını andıran görüntülere sahne oldu.

A+A-
SURİYE'de Kürtlerin yaşadığı Kobani'ye IŞİD saldırıları önceki gece başta Diyarbakır olmak üzere, Şırnak, Mardin ve ilçelerinde protesto edilirken olaylar çıktı.
 
Yol kapatıp, gösteri yapan gruplar polislerle çatıştı. Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde göstericiler molotofla PTT şubesini yaktı, Cizre İlçesi'nde Ak Parti binasına saldırıldı. Uluslararası İpekyolu, aydınlatma direkleri devrilerek kapatılırken, bazı bölgelerde polis havaya uyarı ateşleri açtı.
 
IŞİD'in Kobani'ye saldırıları sürerken, Ankara'da HDP'nin MYK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, Kobani'de durumun son derece kritk olduğu belirtilerek, "Kobani'de yaşanan katliam girişimine karşı 7'den 70'e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bütün uluslararası kurumlar, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri, demokratik güçler Kobani'de yaşanan vahşete karşı harekete geçmelidir. Bundan böyle her yer Kobani'dir. Kobani'deki kuşatma ve vahşi saldırganlık son bulana kadar süresiz direnişe çağırıyoruz" denildi. Diyarbakır'da ise DBP, halkı Suruç'a gitmeye davet ederek, parti binası önünde toplanma çağrısı yaptı.
 
ŞEHİRDE YOLLAR KAPATILDI
 
Diyarbakır'ın başta merkez Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçeleri olmak üzere göstericiler sokaklara çıkarak barikatlar kurdu, ulaşımı engelledi. Bağlar'da özel bir şirkete ait markete saldıran göstericiler, işyerine hasar verdi. DBP il binası önünden çok sayıda kişi Suruç'a hareket ederken, buradan ayrılan bazı gruplar, bölgedeki yolları taş ve barikatlarla kapattı.
 
HAVAYA ATEŞ AÇILDI
 
Kentin bir çok bölgesinde yolları kapatan göstericilere karşı polis zaman zaman gaz ve basınçlı su ile müdahalelerde bulundu. Olayların sürdüğü bazı bölgelerde silah sesleri duyuldu. Gece yarısından itibaren ise balkonlara çıkan vatandaşlar tencere, tava çalarak, ışık kapatma eylemleri yaptı.
 
ATM'LERE SALDIRDILAR
 
Gösteri yapan gruplar Ofis Semti'nde bulunan banka şubelerine saldırdı. Taş ve sopalarla bankalara ait ATM'lere zarar veren göstericilere polis, tazyiklu su ve gaz bombası ile müdahele etti.
 
ATATÜRK BÜSTÜ AŞAĞI ATILDI
 
Bu arada Ofis Semti'nde bulunan bir öğrenci yurdundaki Atatürk büstü öğrenciler tarafından binadan aşağıya atıldı. Sandalyelerin de pencelerinden aşağıya atıldığı yurttaki öğrencilere ve aşağıda bulunan göstericilere polis müdahale ederek dağıttı.
 
SAVAŞ MANZARASI GİBİ
 
Buarada Vatandaşlar ise günü savaş manzarası ile karşıladı. Birçok caddede barikatların halen yerinde durduğu kentte, araçlar yollarda zikzak çizerek ilerleyebildi. Göstericilerin, çiçek saksıların da bile barikatlar kurduğu gözlenirken, polisin gece attığı gaz bombalarının etkisi bazı yerlerde sabah saatlerinde bile hissedildi.
 
OLAYLAR ARTARAK SÜRÜYOR
 
Önceki geceden beri olaylar aralıksız olarak sürüyor. Kentin merkez Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde barikatlarla yol kapatan göstericiler, polisle çatıştı. Çöp konteynırları, trafik yön levhaları ve taşlarla yol kapatan göstericiler, ateşlerde yaktı. Polis, her yerde göstericilere gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti.
Diyarbakır'ın en önemli caddesi Ekinciler üzerinde de göstericiler yolu barikatlarla kapattı. Cadde araç trafiğine kapatılırken, polisler gaz bombası ile gruplara müdahale etti. Olaylar nedeniyle cadde üzerindeki esnaf iş yerlerini kapattı. Göstericiler bankaların ATM'lerini taş atarak kullanılamaz hale getirdi. Polisin müdahalesiyle cadde üzerinden ara sokaklara kaçan göstericiler, bir süre sonra yeniden çıktıkları caddeyi barikatlarla kapattı. Diyarbakır'da olaylar devam ederken, kent üzerinde polis helikopterleri sürekli uçuş gerçekleştirdi.
 
DBP: EYLEMLER SÜRECEK
 
Diyarbakır Demokratik Bölgeler Partisi tarafından yapılan açıklamada ise, eylemlerin devam edeceği belirtildi. 7'den 70'e herkesin bulunduğu alanlarda eyleme geçmesinin istendiği açıklamada AK Parti hükümeti eleştirildi.
 
BATMAN'DA 1 ÇOCUK SİLAHLA YARALANDI
 
Batman'da dün geceden beri devam eden olaylarda 1 kişi tabanca ile açılan ateşte yaralandı. Atatürk Parkı köşesinde meydana gelen olayda 13 yaşlarında olduğu belirtilen ve adı öğrenilemeyen bir çocuk vücuduna isabet eden 2 kurşunla ağır yaralandı. Kentte özel bir hastanede ameliyat edilen yaralının yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor.
 
BANKA ATM'LERİNE SALDIRI
 
Kentteki olaylarda göstericiler, PTT binası, banka şubeleri ve bir markete taş ve molotoflarla saldırdı. Devam eden olaylar sırasında göstericiler bankaların ATM'lerine taşlı saldırılar düzenledi. ATM'ler yerinden sökülürken, kullanılmaz hale geldi.
 
Kentte bir çocuğun Hüda-Par binası yakınlarında tabancayla vurulması ve dün gece parti binası önündeki iki aracın ateşe verilip yakılması üzerine, polis parti binası önünde zırhlı araçlarla önlem aldı.
 
MARDİN'İN 6 İLÇESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
 
Mardin'in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Dargeçit, Mazıdağı, Savur ilçelerinde valilik kararıyla saat 17.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilçelerde polis, camiler ve belediyelerden yapılan anonslarla halka duyuruldu. Valilikten yapılan açıklamada, Kızıltepe ve Nusaybin ilçeleri başta olmak üzere ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde saat 17.00 itibarıyla ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.
 
NUSAYBİN'DE OKULLARA SALDIRILDI, İPEKYOLU KAPATILDI
 
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde dün gece aydınlatma direkleri devrilerek, mazot tanklarıyla barikatlar kurulan uluslararası İpekyolu halen kapalı bulunuyor. İpekyolu üzerine çıkıp gösterilerini sürdüren gruplara polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. İpekyolu üzerindeki olaylar gün boyu sürerken, uzun araç kuyrukları oluştu.
 
Nusaybin ile merkezinde ise göstericiler, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Vilayetler Birliği Anaokulu, Hükümet Konağı ve PTT şubesine taşlarla saldırıp, binalara hasar verdi. Bir dershaneye molotoflu saldırıda bulunan göstericiler, Otogar kavşağında bir aracı da ateşe vererek yaktı. İlçede göstericilerin barikatlarla yol kapatıp, müdahale eden polislerle çatışmaları sürüyor.
 
SİİRT'TE JANDARMA ÖNLEM ALDI
 
Siirt'te toplanan ve aralarında Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişilik grup Ak Parti il binasına yürüyüşe geçti. Önlem alan polis, yürüyüşe izin vermeyince Başkan Bakırhan ile polis yetkilileri arasında tartışma çıktı. Polisin dağılın uyarısı üzerine bazı gruplar polise taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Polis, gruplara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.
 
Olayların devam etmesi üzerine İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat Timleri kent merkezine inerek, şehrin önemli bölgelerinde önlem aldı. Jandarma ekipleri Ak Parti binasına yürümek isteyen gruplara da müdahale etti.
 
Siirt'in Barış Mahallesi'ndeki Sağlık Ocağı ile 18 Mart İlkokulu, İnönü İlkokulu molotoflu saldırıya uğradı. Okullarda büyük hasar meydana gelirken, alevlere itfaiye ekipleri müdahale etti. Siirt'te ayrıca trafiğe kapalı olan Güreş Caddesi üzerindeki banka şubelerinin ATM'lerine taşlı saldırı düzenlenip hasar verildi. Polis olaylara karışan 6 kişiyi gözaltına aldı.
 
İDİL'DE OKUL YAKILDI, ATATÜRK BÜSTÜ TAHRİP EDİLDİ
 
Şırnak'ın İdil İlçesi'nde göstericiler Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan Atatürk Ortaokulu'na molotoflu saldırı düzenleyip, okul bahçesindeki Atatürk büstüne saldırdı. Okulun bazı bölümlerinde çıkan yangını itfaiye ekipleri söndürdü.
 
Kepenklerin kapalı olduğu bugün ilçe merkezinde yolları kapatıp gösteri yapan gruplar polise molotof, taş ve havai fişeklerle saldırdı. Polis ise gruplara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.
 
POLİS: ADAM GİBİ TAŞ AT
 
Bu arada panzerleri taş yağmuruna tutan göstericilere polis anons yaparak, "Adam gibi taş at" diye seslendi. İlçede olaylar gün boyu sürdü.
 
KIZILTEPE'DE 16 YARALI
 
Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde esnaflar kepenk açmazken, olaylar gün boyu sürdü. İlçe merkezinde gösteri yapan gruplar yolları kapatırken bir grup ise uluslararası İpekyolu'nu barikatlarla kapattı. Polis, molotof ve taş atan göstericilere gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti. Çıkan olaylarda 16 kişi yaralandı.
 
HÜDA-PAR'A POMPALI İLE ATEŞ AÇILDI
 
Kızıltepe'deki olaylarda Hüda-Par ilçe binasına pompalı tüfekle ateş açıldığı iddia edildi. Parti yetkilileri açılan ateşte 2 kişinin yaralandığını söyledi.

HABERE YORUM KAT