1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Serbest kıyafet kaosu için son karar
Serbest kıyafet kaosu için son karar

Serbest kıyafet kaosu için son karar

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda serbest kıyafet ya da tek tip kıyafet giyilmesine ilişkin kararın velilerin yarısından fazlasının onaylıyla belirleneceğini açıkladı.

A+A-

Uygulamaya sokulduktan sonra kimi okullarda serbest kıyafet ya da tek tip kıyafet giyilmesi konusunda yaşanan kaos halini sona erdirmek için harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),, hazırladığı yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

“Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile velilerin yüzde 50′sinden fazlasının onayı alınarak, ilgili eğitim öğretim yılı için okul kıyafetlerinin belirlenebileceğini kararlaştırdı. Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanmayacak. Ancak okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, yönetmelikteki “kılık kıyafet sınırlamaları” ile ilgili maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde 50′sinden fazlasının onayı alınarak, ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilecek.

Önceki yönetmelikte “Velilerin en az yüzde 60′ının onayıyla, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4. maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir” hükmü yer alıyordu.

HABERE YORUM KAT