1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Septoria hastalığı ile ilgili açıklama
Septoria hastalığı ile ilgili açıklama

Septoria hastalığı ile ilgili açıklama

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde pas ve septoria hastalığıyla ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hıdır Şimşek, hastalıkla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

A+A-

Şimşek, bir çiftçiye ait olan buğday tarlasındaki hastalık belirtilerinin incelendiğini, alınan numunelerin Zirai Mücadele ve Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne gönderildiğini söyledi.

Şimşek, "Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın buğday bayrak rastığı olduğuna karar verildi. Bu hastalık Türkiye'de ilk defa Silvan ilçesi Yeniköy-Dinlendi mezrasında tespit edilmiştir. İlçe müdürlüğümüze gelen çiftçi dilekçelerine istinaden 20 köyde hastalık kontrolleri yapılıp buğdayda septoria yaprak leke hastalığı olan yerlerde gerekli bilgiler verilip çiftçinin getirdiği buğday numuneleri de incelenip gerekli bilgiler verilmiştir ve reçete yazılması gereken bir durum varsa reçeteleri yazılmıştır. Söz konusu Umur köyü çiftçilerimizden Mehmet Adnan Eren tarlasında yapılan kontrollerde diğer 20 köyümüzde olduğu gibi septoria hastalığı görülmüştür. Çiftçi resmi olarak bir başvurusu olmadığı halde Tarımsal Yayın Projesi kapsamında görevli ziraat mühendisleri alanda yaptıkları çalışmaları doğrultusunda ilçemizde bu hastalıklar tespit edilmiş olup il müdürlüğümüzle bitki koruma uzmanları tarafından gerekli önlemler alınmıştır" dedi

HABERE YORUM KAT