1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şengal'li sayısı giderek artıyor
Şengal'li sayısı giderek artıyor

Şengal'li sayısı giderek artıyor

İŞİD çetesinin Şengal'de yaptığı katliamdan kaçarak Diyarbakır'a yerleşen yüzlerce Şengalli yurttaş Bağlar Belediyesi'nin spor tesislerine yerleştirildi.

A+A-

Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) çetesinin Güney Kürdistan'da yaptığı katliamdan kaçarak Diyarbakır'da gelen yüzlerce Şengal'li yurttaş Bağlar Belediyesi Spor tesislerine yerleştirildi.

Aralarında yeni doğmuş bebeklerinde olduğu çoğunluğu kadınlardan oluşan Şengal'li yurttaşların bütün ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor.

Şimdiye kadar 204 Şengalli'nin spor salonunda kaldığını belirten Bağlar Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Yüksel Acer Aslan, salonlarını iki gün öncesinden açtıklarını söyledi. Mülteci yurttaşların temel ihtiyaçlarının hepsini 24 saat içinde karşıladıklarını sözlerine ekleyen Acer, "Özellikle çocuklar için mama, süt ve çocuk bezi gibi acil ihtiyaçlar vardı. Onları hem belediyenin imkanlarıyla hem de duyarlı yurttaşlarımızın katkılarıyla büyük oranda karşılamış bulunmaktayız" dedi.

Şengal'li yurttaşların ne zamana kadar kalacaklarının sürece bağlı olduğunu hatırlatan Acer konuşmalarının devamında şöyle konuştu:

"Süreç çok hassas. Her gün onlarca canımız bu dünyadan gidiyor. O nedenle özellikle sürekli ihtiyaç olan malzemeler ile ilgili bizim yurttaşlarımızın katkılarına ihtiyacımız olacaktır. Çocuk oyuncağı, çocuk pedi, süt, bebek maması ve temizlik malzemelerine bundan sonra düzenli olarak ihtiyacımız olacak. Bunun için duyarlı olan herkesin burada kalan insanların ihtiyaçları için elinden ne geliyorsa katkı sunmasını bekliyoruz"

HABERE YORUM KAT