1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şengalli çocuklar yaptıkları oyuncakları sergilediler
Şengalli çocuklar yaptıkları oyuncakları sergilediler

Şengalli çocuklar yaptıkları oyuncakları sergilediler

Fidanlık Yaşam Alanı'nda kalan Şengalli ailelerin çocukları, Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nın öncülüğünde kurulan atölyede yaptıkları oyuncakları sergiledi. Sergiye Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak ile Vakıf Başkanı Şahhanım Kanat da katıldı.

A+A-
Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nın “Kendi Oyuncağını Kendin Yap” Projesi kapsamında oluşturulan Oyuncak Atölyesi'nde Şengalli çocuklar tarafından yapılan oyuncakların sergisi bugün açıldı. Sergiye, Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak ile Başak Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şahhanım Kanat ile Şengalli çocuklar katıldı.
 
Tahta beşik, bisiklet, iş makinası, balta, çadır, silah, kılıç, bağlama, kayık, balık gibi ahşap malzemeden yapılan oyuncaklar Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda sergilendi. Çocukların yaşadıkları travmayı bir nebze de olsa azaltmak amacıyla yapılan etkinlik, atölye çalışmalarının görüntülerinin yayınlanmasıyla başladı. 6 eğitmen gözetiminde 200 çocuğun ürettiği oyuncakların sergilendiği etkinlikte konuşan Başak Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şahhanım Kanat, Büyükşehir Belediyesi'nin katkı ve desteğiyle çocuklarla buluştuklarını söyleyerek, amaçlarının bir nebze de olsa çocukların yaşadığı sorunları hafifletebilmek olduğunu belirtti.
 
Yaptıkları çalışmalara yaşadıkları dramın yansıdığını anımsatan Kanat, çalışmada emeği geçen herkesin çok anlamlı bir iş yaptığını söyledi. Bölgede çalışmanın devamlılığını sürdürecek kişilerin İstanbul'da eğitim aldıklarını ifade eden Kanat, Suruç'ta 12 kişiyle başlattıkları çalışmayı, burada 6 Şengalli genç eğitmene aktardıklarını, böylece deneyimin devam edeceğini vurguladı.  Kanat, “Birçok arkadaşımızın emeği var, bu emek sonucu buradayız” diye konuştu.
 
Kışanak: En derin acıyı çocuklar yaşıyor
 
Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak ise Şengal'deki vahşi saldırıdan sonra kente gelen insanlara bir halk olarak imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.
 
“Korkunç bir travmadan, vahşi bir saldırıdan hayatlarını kurtararak gelmişti bu kardeşlerimiz. O acının bütün derin izlerini yaşıyorlardı” diyen Kışanak, bu çalışmanın şimdiye kadar yapılanların en anlamlısı olduğunu söyleyerek, vakfa öncülüğünden dolayı teşekkür etti. Kampta yaşayan  yaklaşık 4 bin kişinin bin tanesinin çocuk olduğunu hatırlatan Kışanak, şunları söyledi: “Hepimiz biliyoruz ki, savaşın en derin acılarını çocuklar yaşıyor. Onların ruhunda yarattığı derin travmayı bir nebze giderebilmek, hayata karşı daha mutlu, daha umutlu kılabilmek için bu çalışmayı yaptık. Eğitimci arkadaşlara ve kamp görevlilerine sonsuz teşekkürler. Bu ve benzer çalışmaların devam etmesi gerekiyor.”
 
Kışanak bir an önce Şengal'in özgürlüğüne kavuşmasını ve çocukların da köylerine dönmelerini temenni ettiklerini söyledi. Eğitmen Baran Demir de  5 aydır kampta çalıştıklarını, bu çalışmayla çocukların yaşadığı travmayı hafifletmeyi ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Kışanak, çocuklarla birlikte sergiyi dolaşarak, yapılan oyuncakların nasıl çalıştığı hakkında bilgi aldı.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT