1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Şengal'de yüksek tansiyon
Şengal'de yüksek tansiyon

Şengal'de yüksek tansiyon

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi denetiminde bulunan ancak bir süre önce IŞİD tarafından işgal edilen Şengal'de, Kürt siyasi örgütleri arasında yüksek gerilim yaşanıyor.

A+A-
PKK'ye yakınlığı ile bilinen, ayrıca Talabani'nin Partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından da desteklenen Ezidilerin silahlandığı Şengal Savunma Güçleri (Hezen Parastina Şengalê - HPŞ) Komutanı Haydar Şeşo, bizzat Mesut Baarzani'nin talimatıyla, adamlarıyla birlikte gözaltına alındı ve serbest bırakıldı.
 
Bir süre önce peşmergeleri ortak bir çatı altında toplamayı hedefleyen proje kapsamında, Kürt yönetimince HBŞ birliklerinin de peşmergeye katılmasının istendiği, kabul edilmeyince de gözaltına alınma talimatının verildiği bildirildi. Şengal çevresinde ilan edilmek istenen kanton yönetimi nedeniyle uzun süredir Kürt gruplar arasında tansiyon yüksekti.
 
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi denetiminde bulunan, yüz binlerce Ezidi Kürtün yaşadığı Şengal Dağı çevresinde Kürt siyasi örgütleri arasında kanton ilanı nedeniyle başlayan tartışma, giderek alevleniyor. Şengal'deki tartışmalar IŞİD'in geçen yıl ağustos ayındaki işgal saldırılarıyla başladı. PKK'ye yakınlığı ile bilinen Kürt medyası, pemergeyi Şengal'den kaçıp, yüz binlerce Ezidiyi IŞİD'in eline teslim etmekle suçladı.
 
Şengal işgali üzerine PKK, bir grup silahlı militanını YPG Bayrağı altında Şengal Dağı çevresine gönderdi. Ardından da kendisine yakın olan Ezidileri bir araya getirerek, HPŞ'yi kurdu. HPŞ'nin başına da Haydar Şeşo adlı bir komutan getirtildi.
 
PKK'ye yakın Ezidiler, IŞİD'in Şengal Dağı çevresindeki Sinun ve diğer merkezlerden yine geçen yıl aralık ayında gönderilmesiyle, ileride ilan edilecek kanton yönetimine temel oluşturmak üzere bir meclis kurduklarını açıklayınca, gerilimin dozu arttı. Bu aşamada bu kez Barzani'ye yakın siyasetçiler ve medya, PKK güçlerinin Şengal Dağı çevresinde halk tarafından istenmediğine dair açıklamalar ve yayınlar yaptı. Hatta bu konuda Kürdistan Yönetimi de bir karar açıkladı.
 
Kanton tartışmaları
 
KDP, yaptığı açıklamayla PKK'lileri "Şengal'de kanton kurup bölgeyi Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden koparmaya çalışmakla" suçlamıştı. KDP açıklamasında kanton sisteminin
Kürt düşmanlarının planlarına hizmet ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verilmişti:
 
"Kürt milleti ve dünyanın Şengal'in kurtuluşunu ve IŞİD'in ortadan kaldırılmasını beklediği bu dönemde, bir grup PKK'li ve çevresi, zorla 'kanton' ve 'özerklik' adı altında Şengal'i Kürdistan Bölgesi'nden koparmaya çalışıyor. Vatan topraklarının bütünlüğüne, milletin birliği ve Ezidiler'in Kürtlük iradesine hizmet etmeyen bu girişim, düşmanlarımızın gücümüzü zayıflatmayı hedefleyen ezeli planıdır"
 
KCK ise yaptığı açıklamada iddiaları reddetti ve konuyla ilgili açıklamaları eleştirdi.
Açıklamada "Dış İlişkiler Komitesi, Yürütme Konseyi Üyelerimiz ve Eşbaşkanlık bu tür iddiaların doğru olmadığını, Şengal'in Güney Kürdistan'dan koparılmak istendiğine dair açıklamaların gerçek dışı olduğunu defalarca ifade etmişlerdir. Hareketimizin genel düşüncesine uygun olarak Şengal'in Güney Kürdistan federasyonuna bağlı özyönetime sahip olabileceğine dair değerlendirmelerimiz olmuştur" ifadelerine yer verilmişti.
KCK, Ezidiler tarafından kendi öz yönetimlerini oluşturma yönündeki kararların yerel halkın kendisi tarafından alındığını belirtmişti.
 
Açıklamada şu görüşlere yer veriliyordu:
 
"Şengal'deki toplantı tamamen Ezidi halkımıza aittir ve kendi öz iradeleriyle bazı kararlar almışlardır. Kuşkusuz bu kararlar en başta da Ezidi toplumunun kendi iradesiyle pratikleştireceği kararlardır. Ancak tüm Kürdistan halkını ilgilendirdiğinden tüm ulusal güçlerle tartışılarak ve belli bir konsensüs içinde pratikleşebilecek hususlardır. Şengal'de PKK'nin toplantı yaptığı, yaptırdığı ve Şengal için kararlar aldığı iddiası doğru değildir. Basın-yayın üzerinden aldığımız bilgilerden anlaşıldığına göre Şengal toplantısından bir kanton kurma kararı alınmamıştır. Sadece özyönetim, öz savunma, ekonomi ve daha başka konularda komisyonlar kurulmuş ve çalışmaların başlatılması kararlaştırılmıştır"
 
Barzani istedi Şeşo reddetti
 
Giderek artan gerilim, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, KYB ve kendi partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bünyesindeki peşmerge güçlerinin tek bir çatı altında toplanması projesi ile doruğa çıktı. Proje kapsamında birçok peşmerge birliği zaman içinde aynı komutanlık altında toplanırken, HBŞ'ye yapılan çağrı ise Haydar Şeşo tarafından reddedildi.
 
Şeşo gözaltına alınıp, bırakıldı
 
Bunun üzerine Barzani'nin bizzat kendisi, üç gün önce Şeşo'nun gözaltına alınması talimatı verdi. Şeşo ve adamları gözaltına alındı ve bir gün sonra da serbest bırakıldı. Barzani'nin ofisinden yapılan resmi açıklamada, Şeşo ve ona bağlı bazı kişilerin resmi ve aleni bir şekilde gözaltına alındığı ve mahkemeye çıkarılacakları bildirildi. Açıklamada söz konusu silahlı grup liderlerinin iki ay önce uyarıldığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:
 
"Yapılan uyarıda 'eğer amacınız Şengal ve Kürdistan bölgesine hizmet etmek ise Peşmerge Bakanlığıyla irtibata geçin' denildi. Ancak Haydar Şeşo'nun başını çektiği silahlı grup, yasaları çiğnemeye ve Kürdistan yönetimini tanımamaya devam etti. Bu nedenle Haydar Şeşo ve beraberindekiler gözaltına alındı. Yargılanmak üzere mahkemeye sevk edildiler. Yasal olmayan bir gücün oluşmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir."
 
KYB, gözaltıları kınadı
 
KYB yetkilileri de Şeşo'nun gözaltına almasına tepki gösterdi. KYB, Şeşo'nun derhal serbest bırakılması istedi. Parlamentonun KYB Grubu Başkanı Begerd Dilşad, yaptığı açıklamada Şeşo'nun gözaltına alınmasına tepki göstererek, "Haydar Şeşo, Şii milislerden oluşturulan Haşdi Şabi'ye bağlı olduğu gerekçesiyle göz altına alınmıştır. Bu siyasi bir karardır. Çünkü Kürdistan bölgesi Musul'un kurtarılması için Haşdi Şabi ile çalışıyor. Bu sorun KYB ile uyumlu bir şekilde çözülmeliydi. Bu bir insan hakkı ihlalidir. İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Mesrur Barzani, Parlamentoya gelerek bu konuya dair açıklama yapmalıdır" diye konuştu.
 
KYB Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada da özaltı kararı eleştirilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"Partimizin Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve eski Irak milletvekili arkadaşımız Haydar Şeşo, KDP'li güçler tarafından kaçırıldı. Şengal'ı bırakıp kaçanların yerine, orayı savunanların alıkonulması ciddi bir soru işaretidir. Kürtler arası birliğin ve dayanışmanın güçlü olması gereken bir dönemde yapılan bu eylem doğru değildir. Bu tür girişimler kötü sonuçlar doğurur. KYB olarak bu eylemi kınıyoruz."
 
Şeşo ile doruğa çıkan bu gerilim dün de Rojava ile Irak Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki Semalka Sınır Kapısı'na taşındı. Semalka üzerinden Irak tarafına geçmek isteyen., Barzani'ye yakınlığı ile bilinan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) heyeti, PKK'ye yakın olan PYD asayişi tarafından engellendi.
 
ENKS Başkanı Tahir Sıfuk, yardımcısı Nimet Davut'la birlikte engellendiklerini söyledi. Sıfuk, daha önce sınır yönetiminin önceden isim kaydetmeden geçebileceklerini söylediğini ancak buna rağmen engellendiklerini aktardı. Sıfuk, “Sınır yönetimi, kendilerinin bilgilendirilmediğini ve isimlerimizin burada kayıtlı olmadığını gerekçe göstererek geçişimizi engelledi” dedi.
 
 
(Özgür Haber)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT