1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şengal'dan kaçanlar Diyarbakır'da
Şengal'dan kaçanlar Diyarbakır'da

Şengal'dan kaçanlar Diyarbakır'da

Şengal bölgesinden kaçan 145 kişi Kayapınar Belediyesi'nin spor tesisine yerleşti.

A+A-

Güney Kürdistan'da Işid saldırılarından kaçarak Diyarbakır'a gelen 145 kişi Kayapınar Belediyesi tarafından Amed Spor Kompleksi'ne yerleştirildi. Aileleri ziyaret eden eş belediye başkanları, ailelerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı belirtiler.

Güney Kürdistan'ın Şengal bölgesinde Işid saldırılarında kaçarak Diyarbakır'a gelen 145 kişi Kayapınar Belediyesi tarafından Kayapınar Belediyesi Amed Spor Kompleksi'ne yerleştirildi. Çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu ailelerin tüm insani ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor. Aileleri ziyaret eden Kayapınar Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Aydın ve Fatma Arşimet yapılan çalışmaları denetleyerek gelen ailelerle bir araya geldiler.

Gelenlerin tüm insani ihtiyaçlarını karşılandığı belirten Eş Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın, “ Güney Kürdistan'da bir insanlık dramı yaşanıyor. Kürtlere karşı tarihten beri katliamlar yapan ve dört parçaya bölen güçlerin maşası çetelerin saldırıları sonucu yüzlerce sivil vahşice katledildi. Saldıralar sonucu özellikle Şengal bölgesindeki Yezidi halkımız göç etmek zorunda kalmışlar. Birçok kente göç eden ailelerin bir kısmı Diyarbakır'a gelmiştir. Gelenlerden 200 kişi Sümer Park alanında barındırılmakta.

Aynı şekilde göç eden aralarında çoğunluğu kadın ve çocukların bulunduğu 145 kişi belediyemizin spor tesisinde misafir ettik. Belediye olarak gelenlerin insani tüm ihtiyaçlarının karşılanması için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bir kısmı tesisin misafirhanesi yerleşirdik. Sağlık hizmetleri sunduğumuz misafirlerimiz için üç öğün yemek çıkartıyoruz. Diyarbakır halkı yaşananlara karşı büyük bir duyarlılık gösteriyor.

Yüzlerce aile bizleri arayarak gelenleri evlerinde misafir etmek isteğinde bulundular. Partimiz ve belediyelerimiz oluşturduğu kriz masası gelen tüm ailelerin sorunlarını çözmek için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Bu vahşi saldırıları karşı dört parçadaki Kürtler topraklarını, onurlarını ve kimliklerini korumak için büyük bir fedakârlık gösteriyor. Bölgenin çetelerden temizlenmesiyle göç etmek zorunda kalan halkımız topraklarına dönecektir “ şeklinde konuştu.

Işid çeteleri

IŞİD'in saldırılarından kaçan Yezidiler, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Başverimli beldesine sığındı.Saldırı sonucu evlerine terk ederek Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Yezidiler, Başverimli beldesinde vatandaşlar tarafından tahsis edilen evlere yerleştirildi.

Yezidi Sare Sebili,saldırıdan önce kocası ile bir anlaşma yaptığını ve çocuklarının bir kaçını alıp kaçtığını belirterek, "IŞİD'in yaşadığımız bölgeye yaklaşmasına az kalmıştı. Kocam ile bir anlaşma yaptık. Kocam çocukların bir kısmını alıp kaçmamı istedi. O da diğer çocuklarla gelecekti. Şimdiye kadar onlardan bir haber alamıyorum. Yavrularımı çok merak ediyorum" dedi.

Kamuran Selim Nemet de saldırı nedeniyle dağ taş demeden günlerce yürüdüğünü, kendisinin kaçabildiğini ancak Irak'ta kalan ailesini merak ettiğini söyledi.
Nemet, IŞİD'in zulmünden kaçan insanların bir kısmının Şengal dağına gittiğini ve bu insanların gıda ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdi.

Yanlarına hiçbir şey almadan kaçtıklarını aktaran Şirin Kasım da, "Yanımda 85 yaşında ve sakat bir kadın vardı. Yürüyemiyordu. Tek çarem onu sırtıma alıp kaçmaktı. Şu an sağlığımız yerinde, fakat orada kalan insanların durumunu merak ediyorum" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT