1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şengal ve Kobane'ye destek
Şengal ve Kobane'ye destek

Şengal ve Kobane'ye destek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü'nde oluşturulan Amed Çocuk Meclisi Kobanê ve Şengalliler için topladığı yardımları Sümerpark'ta bulunan Rojava yardım deposu yetkililerine teslim etti.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Sümerpark'ta kurulan ve toplam 10 komisyondan oluşan Amed Çocuk Meclisi Barış ve Kardeşlik Komisyonu'nun 1 ay önce “Dengêk Bidin Şengal û Kobanê” adıyla başlattığı yardım kampanyası sonucu toplanan yardım kolilerini Rojava deposu yetkililerine ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı'ya makbuz karşılığında teslim etti.
 
1 aylık çalışmanın sonucunda Amed Çocuk Meclisi Üyeleri, Kobanê, Şengalli yetişkin ve çocuklar için topladıkları yardım kolilerinde, yetişkinler için 233 adet pantolon, 85 kazak, 98 mont, 40 gömlek, 40 ceket ve 18 adet ayakkabı bulunuyor. Kobanê ve Şengalli çocuklar için ise yardım kolilerinde 16 adet ayakkabı, 100 pantolon, 10 parça oyuncak, 50 kazak ve 65 adette mont yer aldı.
 
Yardım kolilerinin teslimatından sonra Amed Çocuk Meclisi adına konuşan Ayşenur Sadak, Çocuk Meclisi olarak Kobanê, Şengal'de yaşananların ve olup bitenlerin farkında olduklarını söyledi.
 
Bir savaşın yaşandığını ve bu savaşta yine mağdurların çocuklar olduğuna dikkat çeken Sadak, “Bu karda kışta bir çadırın altında yaşamanın zorluğunu biliyoruz. Bir çocuk olarak yaşadığı toprağını, mahallesini, okuldaki arkadaşlardan  ayrılmanın zorluğunu biliyoruz. Bu olup bitenleri bu kadar hissetmişken Amed Çocuk Meclisi olarak Kobani ve Şengal'den gelen arkadaşlarımız için bir yardım ve dayanışma kampanyası başlattık” dedi.
 
Kampanyaya ilk olarak evlerinden başladıklarını dile getiren Sadak, daha sonra kampanyayı genişleterek eğitim gördükleri okullara yaydıklarını ifade etti. Toplanan tüm yardım malzemelerini Amed Çocuk Meclisi'nde biriktirdiklerini sözlerine ekleyen Sadak, yardım kampanyasında en çok çocukların ihtiyaçlarının neler olabileceğini göz önünde bulundurduklarını belirtti.
 
Yaşanan savaşların bir an önce son bulmasını temenni ettiklerini vurgulayan Sadak, “Savaşın bitmesiyle arkadaşlarımız evlerine, mahallelerine ve okullarına dönebilirler. Amed Çocuk Meclisi olarak şunu diyoruz; çocukların dili, dini, rengi yoktur” şeklinde konuştu.
 
Sadak'ın açıklamasının ardından Heydetullah Eker de basın metnini Kürtçe okudu. Yapılan açıklamadan sonra çocuklar 102'inci gününü geride bırakan Kobanê direnişine destek amacıyla sık sık “Biji Berxwedana Kobanê” sloganları attı.

HABERE YORUM KAT