1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Şengal sadece bir toprak parçası değil’
‘Şengal sadece bir toprak parçası değil’

‘Şengal sadece bir toprak parçası değil’

Şengal’in özgürleştirilmesi Êzidî halkı kadar tüm bölge halkını sevince boğdu.

A+A-

 Elde edilen zafere Diyarbakırlı yurttaşlar, duygularını “Şengal, sadece bir toprak parçasının özgürlüğü ve kurtulması anlamına gelmiyor. Bu özgürlük, Kürt halkının özgürlüğü ve kurtuluşu” sözleriyle ifade etti.

DAİŞ çeteleri tarafından 3 Ağustos 2014 günü yapılan saldırıyla işgal edilen Şengal’in kent merkezi, önceki gün YBŞ-YPJ Şengal güçleri ile HPG-YJA Star gerillaları ve peşmergeler tarafından düzenlenen ortak operasyon ile özgürleştirildi. 

Kutsal mekanları Şengal’in özgürleştirilmesi, Êzidîler kadar Kürdistan halkını bir bütünen sevince boğdu. Şengal’in özgürleştirilmesi konusundaki duygularını ve düşüncelerini dile getiren Diyarbakırlı yurttaşlardan Gülşen Güneş, Kobanê’de olduğu gibi Şengal’in de verilen büyük bir mücadele sonucunda çetelerden arındırılarak, özgürleştirildiğini söyledi. 

Şengal’de DAİŞ çetelerine verilen mücadelenin aynı zamanda bir kadın mücadelesi olduğunun altını çizerek, savaşçı kadınların bu savaşta önemli bir rol üstlendiğine işaret eden Güneş, “Kadınlar IŞİD gibi barbar güçlere teslim olmadılar, orada savaştılar, mücadele ettiler. Buradan bütün mücadele yürüte arkadaşları selamlıyorum” dedi. “Şengal, sadece bir toprak parçasının özgürlüğü ve kurtulması anlamına gelmiyor. Bu özgürlük, Kürt halkının özgürlüğü ve kurtuluşu” diyen Serdar Yalınkılıç ise Şengal’in özgürleştirilmesi ile Kürtlerin uluslararası alandaki sesinin daha gür çıkacağını da ifade etti.


“Buruk bir sevinç yaşıyoruz”


Şengal’in özgürlüğünden mutlu olduklarını ancak Silvan’da yaşanan katliamlardan dolayı buruk olduklarını ifade eden Fethi Türk de duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Bir yanımız özgürleşiyor, bir yanımızda katliam yaşıyor. Bu nedenle buruk bir sevinç yaşıyoruz. Bundan sonraki tek isteğimiz Silvan’ın, Cizre’nin özgürlüğüdür.” Onun gibi Şengal’in özgürleştirilmesinden mutlu olduklarını ancak bölgenin diğer kentlerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle bu mutluluklarını tam yaşayamadıklarını söyleyen Vesfeddin Türk de Kürtlerin ve bölgenin bir bütünen özgürleşmesi için birlik olmanın önemine işaret etti.


Barzani’ye tepki


Mahir Uğur isimli yurtta ise KDP lideri Mesut Barzani’nin Şengal’in özgürleştirilmesinde başat rol oynayan YBŞ -YPJ Şengal güçleri ile HPG-YJA Star gerillalarını görmezden gelerek, zaferi sadece peşmergelere dayandırmasına tepki gösterdi. Uğur, “İki yıl önce DAİŞ oraya girdiğinde Barzani güçlerinin oradan kaçtığını gördük. Bugün Şengal’in özgürlüğünü Barzani üstleniyor. Gerillanın eylemleri yok sayılıyor” dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler