1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şengal Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı
Şengal Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Şengal Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Geçtiğimiz yıl bugün DAİŞ tarafından Şengal’de katledilen Êzidîler, Fidanlık Yaşam Alanı’nda anıldı.

A+A-

Anmaya katılan Eş Başkan Gültan Kışanak, kamptaki çamaşır evi, revir ve okulda incelemelerde bulundu, ardından Ezidilerle sohbet etti.

Şengal’de geçtiğimiz yıl Êzidîlere yönelik gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitirenler anıldı. Katliamın birinci yıldönümü nedeniyle Yenişehir ilçesi Fidanlık Yaşam Alanı’nda yapılan basın açıklamasına, Êzidîler, üzerinde “3.8 2014- Yezidi Genosidi” yazılı beyaz tişörtler giyerek, Kürtçe-İngilizce döviz ve pankartlar taşıyarak katıldılar. Yaşam Alanı İdare Binası önünden yürüyüşle başlayan anmaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Selma Irmak, HDP eski milletvekili Mülkiye Birtane, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek de katıldı.

Şengal Katliamı’nda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anmada, Êzidîler adına açıklama yapan Maha Haluga, yaklaşık 5 bin Êzidî kadınının DAİŞ çeteleri tarafından köleleştirildiğini ifade ederek, soykırımın dünya ülkeleri tarafından resmi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. DTK Eş Başkanı Selma Irmak ise, Şengal'in düşmana yar olmayacağını ve Rojava Devrimi'ne sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Kışanak incelemelerde bulundu

Anmanın ardından Fidanlık Yaşam Alanı’nda kalan Êzidî gençler, katliamı anlatan skeç sahneledi. Gençler tarafından sergilenen oyunu izleyen Eş Başkanımız Kışanak, kamptaki çamaşır evi, revir ve okulda incelemelerde bulunarak bilgi aldı, daha sonra kampta ikamet eden Êzidîlerle bir süre sohbet etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler