1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Şengal gibi, Silvan’da özgürleşecek’
‘Şengal gibi, Silvan’da özgürleşecek’

‘Şengal gibi, Silvan’da özgürleşecek’

Şengal’in özgürleşmesini tarihi bir adım olarak değerlendiren Êzidî HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, “Silvan ve Şengal direnişi birleşti.

A+A-

 Şengal nasıl zafere ulaştıysa Kuzey Kürdistan’da zafere ulaşacaktır. Özellikle de Silvan’da özgürleşecek” dedi. Şengal’i özgürleştirme amlesine katılan YBŞ-YPJ Şengal güçleri ile HPG-YJA Star gerillalar Şengal kent merkezini çetelerden tamamen temizledi.

DİHA’da yer lan habere göre, Şengal’in özgürleştirilmesini büyük bir hamle olarak değerlendiren Êzidî HDP Milletvekili Feleknaz Uca, Şegal’in özgürleştirilmesini Êzidîler için büyük bir adım olduğunu söyledi.


“Kızlarımız, gelinlerimiz pazarlarda satılıyor”


Şengal’in özgürlüğünün tarihi bir zamanda gerçekleştiğini, belirten ve 12 gündür devam eden Silvan yasaklarını anımsatan Uca, Şengal Dağı’nın özgürlüğünde hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını söyledi. Uca, “Tarih Şengal direnişiyle yazıldı. Şengal dağında halkımız büyük acılar çekti. Halen Êzidî kızlarımız, gelinlerimiz pazarlarda satılıyor. Bu yüzden özgürlüğü büyük bir sevinçle kutlayamıyoruz ama bu büyük direniş halkların birleşmesiyle oldu. Kürdistan’da sınırlar Şengal direnişi için anlamsız oldu” dedi.


“Şengal’in inşası için bir araya gelelim”


Mesut Barzani’nin “Peşmerge dışında hiçbir güç Şengal’in özgürleştirilmesinde yer almadı” açıklamasına değinen Uca, “Destan yazanlar ve sahip çıkanlar bütün Kürt güçleridir. Bunu görmek istemeyen ve Kürt güçlerinin birleştiğini görmeyen basını kınıyorum. Asıl tarih bundan sonra yazılacak” diye konuştu. Uca konuşmasının sonunda “Şengal’in inşası için göçertilen tüm Ezidî halkı geri gelip Şengal’in inşasında yer alması lazım.

11 gündür direnen Silvan halkının gözü sadece Silvan’da değil, aynı zamanda Şengal’dedir. Dünden bu yana Şengal halkıyla yaptığımız konuşmalarda, gönüllerinin Silvan halkıyla olduğunu belirtiyor. Silvan ve Şengal direnişi birleşti. Şengal nasıl zafere ulaştıysa Kuzey Kürdistan’da zafere ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler