1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şengal bölgesinden kaçan annenin mutlu günü
Şengal bölgesinden kaçan annenin mutlu günü

Şengal bölgesinden kaçan annenin mutlu günü

Şengal bölgesinden kaçarak Diyarbakır'a gelen anne kız çocuğu dünyaya getirdi.

A+A-

Güney Kürdistan'ın Şengal bölgesinde Işid saldırılarında kaçarak Diyarbakır'a gelen ve Kayapınar Belediyesi tarafından Amed Spor Kompleksi'ne yerleştirilen Nesrin Heci isimli kadının bir kız çocuğu oldu. Bebeğe Dilan Amed ismi verildi.

Güney Kürdistan'ın Şengal bölgesinden çetelerin saldırıları nedeniyle kaçmak zorunda kalan ve Kayapınar Belediyesi'ne ait spor tesisinde yerleşen Nesrin Haci isimli kadın bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Anne ve çocuğun sağlık durumu iyi olduğu belirtilerken, anne ve bebeği Kayapınar Belediye Eş Başkanı Fatma Arşimet spor tesisindeki odalarında ziyaret etti.

Anne ve bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alan Eş Başkan Fatma Arşimet, “ Güney Kürdistan'da yaşayan katliamlardan kaçmak zorunda kalan ve spor tesisimizde misafir ettiğimiz bir anne bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Anne sancılanınca arkadaşlarımız tarafından hastaneye kaldırıldı. Anne ve bebeğin sağlık durumu iyi.

Tüm ihtiyaçları ve yirmi dört saat sağlık kontrolleri yapılmakta. Annenin yeni doğan bebeğiyle dışında dört çocuğu daha var. Onlarda burada. Maalesef babaları ise Şangal bölgesinde olduğunda çocuğunu görme imkânı yok. Çocuğa Dilan Amed ismi verildi. Bebeğimiz Amed'de doğdu umut ediyoruz ki yakın bir zamanda özgürleşen toplarlarında büyüyecektir. “ şeklinde konuştu.

Tek isteğim çocuklarımın topraklarında büyümesi
Çetelerin katliamından kadın ve çocuklar olarak gelmek zorunda olduklarını ve asla topraklarından kaçmadığını belirten anne Nesrin Haci,” Çeteler kadınlara ve çocuklara acımadan katlettiği için buralara gelmek zorunda kaldık. Beşinci çocuğumu burada doğurdum. Belediye her konuda ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Doğumda hep yanımda oldu belediye çalışanları.

Babası küçük kızını görmedi. Topraklarımız çetelerden temizlenince topraklarımıza döneceğiz “ dedi. Eş Belediye Başkanı Fatma Arşimet ziyarette bebeğe aldığı hediyeleri anneye verdi. Belediyenin spor tesisinde kadınlar ve çocukların çoğunlukta olduğu 145 kişi kalıyor. Ailelerin tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor.
 

HABERE YORUM KAT