1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sendikalar hükümetin değil çalışanın yanında olması gerekir”
“Sendikalar hükümetin değil çalışanın yanında olması gerekir”

“Sendikalar hükümetin değil çalışanın yanında olması gerekir”

Türk Eğitim-Sen Çermik İlçe Temsilciliği’nin geleneksel hale gelen yemeğinde, Türk Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilcisi Ahmet Bürhan, iktidarın öğretmen odalarının bile parçalanmasına neden olduğunu öne sürdü. Bürhan, sendikaların hükümetin değil, çalışanın y

A+A-

Türk Eğitim-Sen İlçemiz temsilciliğinin verdiği yemeğe; Türk Eğitim-Sen ve Türk Büro-Sen üyeleri ile Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Ahmet Bürhan, İlçe Başkanı Hasip Yemez, Diyarbakır Başkan Yardımcısı, Ergani ve Çüngüş Başkanları katıldı.
 
Türk Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilcisi Ahmet Bürhan, mevcut iktidarın öğretmen odalarının bile parçalanmasına neden olduğunu öne sürerek özetle şöyle konuştu;
 
“Şu anda bu yemekte gördüğümüz manzara, sendika olarak amacımıza bir adım daha yaklaştığımızın göstergesidir. Son 5-10 yıl içinde mevcut iktidar sayesinde öğretmen odaları bile parçalanmaya başladı. Farklılıklarımız tabi olacak ama paylaşacağımız bir şeyler de olacak. Bu paylaşacağımız yerler de öğretmen odalarıdır ama artık orada bile bir şeyler paylaşılamıyor. Çok sahipsiziz. Sahibimiz dediğimiz Vali, Kaymakam, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri zor bir durumda arkamızda durmuyor. Eğitimin tüm yükü okul idarecileri ve öğretmenlerin üzerindedir. İşte bu öğretmenlerin adaylık sürecinde kulağımıza birçok dedikodu geldi. Şu sendikaya üye olursanız adaylığınız kalkar veya adaylığınız kaldırılmaz. Bunlar şehir efsanesi. Sendika üyeliğiyle adaylığın kalkmasının hiçbir ilgisi yoktur. Adaylığı kalkmayan çok az bir kesim var onlar da bilerek istemeyerek başka yere tayin olmak isteyenler ile bu adaylığınızı kaldırırız diye sınavda kalan öğretmenlerdir, bundan emin olun.


Sendika olarak birinci hedefimiz dayanışmayı sağlamak, öğretmen üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. Sendika çalışana yük olmak yerine, çalışanın yanında olması gereken yapıda olması lazım ama ne yazık ki bizde sendikalar, öğretmenin üzerinde baskı yaratıyor.


Yaklaşık 40 civarında iş kolu olan sendikamız var ve biz onlara yük olmak yerine yanında olmayı tercih ediyoruz ki zaten çalışanların üzerinde yeterince yük var, biz de yük olursak sendikanın ne anlamı kalır. Gittiğimiz okullarda bunu hep dile getiriyoruz. Mutlaka bir sendikaya üye olun. Bakın bizim sendikaya demiyoruz, çalışmalarını kendinize yakın gördüğünüz bir sendikaya üye olun diyoruz. Şu anda yüzde 30 eğitim çalışanı hiçbir sendikaya üye değil. Bu büyük rakamdır, sendikadan zarar gelmez.”
 
Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Ahmet Bürhan’ın konuşmasının ardından, İlçe Başkanı Hasip Yemez de katılanlara teşekkür ederek, her geçen gün sendika üyeliklerinde artış yaşandığını ve bunun sevindirici olduğunu belirtti.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler