1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sendikalar 1 Mayıs'ta Newroz ve Fuar alanında
Sendikalar 1 Mayıs'ta Newroz ve Fuar alanında

Sendikalar 1 Mayıs'ta Newroz ve Fuar alanında

Diyarbakır'da sendikalar İstasyon alanının 1 Mayıs kutlamaları için kendilerine verilmesi ısrarını sürdürürken, Diyarbakır Valiliği, yazılı bir açıklamayla da herhangi bir sendikaya öncelik verilmediğini bildirdi.

A+A-

 İstasyon Meydanı AKP'ye yakınlığıyla ün yapmış Memur Sen'e tahsis edilince, kayırma iddiaları ortaya atılmıştı. KESK, DİSK, TTB, Türk-İş ve TMMOB'un da aralarında olduğu Tertip Komitesi ile görüşen ilgili vali yardımcıları ise sendikalara Mayıs kutlaması için Newroz ve Fuar Alanı'nı gösterdi.

Diyarbakır Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kutlama alanı tahsisinde herhangi bir sendikaya öncelik tanınmadığını bildirdi. Bilindiği gibi İstasyon Meydanı 1 Mayıs Emek Bayramı kutlamaları için kentteki emek cephesi örgütleri tarafından da istenmiş ancak valilik AKP'nin sözcüsü gibi hareket eden Memur Sen'e alanı tahsis etmişti. Memur Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, kutlamalara başka hiçbir sendikayı çağırmayacaklarını açıklamıştı.

Bu tartışmalar sürerken, Valilik; Memur Sen'i kayırma iddialarını yalanladı. Valilikten yapılan açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yapılacak kutlama için Yenişehir semtindeki İstasyon Meydanı'nın Memur-Sen'e özellikle verildiğine dair bazı haberlerin yayımlandığı belirtildi.

Diyarbakır'daki toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahının 2911 Sayılı Yasanın 6. maddesi kapsamında Valilikçe 6 Ocak 2014 günü alınan kararla Nevruz alanı, TÜYAP Fuar Merkezi ve İstasyon Meydanı olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, şunlara yer verildi:
"1 Mayıs günü İstasyon Meydanı'nda etkinlik düzenleme talebiyle Memur-Sen tarafından oluşturulan 7 kişilik düzenleme kurulu 8 Nisan'da başvurdu. Aynı yer ve etkinlikle ilgili KESK yöneticileri de 17 Nisan'da müracaatta bulunmuşlardır."

"Hukuka uygun bir şekilde yapılmıştır"

Açıklamada, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 10. Maddesinin C bendinin son fıkrasında, "Aynı yerde, aynı gün toplantı yapmak üzere ayrı ayrı düzenleme kurullarınca bildirim verilmişse ilk verilen bildirim geçerlidir.

Diğerlerine durum hemen yazılı olarak bildirilir" hükmünün bulunduğu aktarılarak, "İddia edildiği gibi herhangi bir sendikaya öncelik tanınması ya da bir sendika lehine işlem tesis edilmesi mümkün değildir. İş ve işlemlerimizin tamamı mevzuat çerçevesinde hukuka uygun bir şekilde yapılmıştır" denildi.

Bu arada Diyarbakır'da KESK, DİSK, TTB, Türk-İş ve TMMOB'un oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi üyeleri, Diyarbakır Vali yardımcılarıyla görüştü.

Sendika temsilcileri ile yapılan görüşmede vali yardımcıları, miting alanı olarak tertip komitesi üyelerine Newroz veya Fuar Alanı'nı gösterdi. Valiliğin bu tavrını eleştiren 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Uğur Yaman, nihai kararı bileşenler olarak değerlendirdikten sonra vereceklerini söyleyerek, "Son yaptığımız açıklamadaki, valilik demokratik talebimizi karşılanmadığı taktirde kentin her yerinde bu direniş gününü kutlama kararlılığımız devam ediyor" dedi.

Birkaç gün önce basın açıklaması yapan 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Uğur Yaman, "sarı sendika" olarak tabir edilen Memur-Sen'in samimi olmadığını söylemiş, Rojava'ya saldıran çetecileri savunan bir sendikanın emekçilerin ve devrimin yanında olmadığını dile getirmişti. 1 Mayıs'ta İstasyon Meydanı'nın gerçek sahiplerine verilmesi gerektiğini talep eden Yaman, demokratik talebi karşılanmadığı taktirde kentin her yerinde bu direniş gününü kutlayacaklarını söylemişti.

HABERE YORUM KAT