1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Sendika üyesi olan memurlar dikkat!
Sendika üyesi olan memurlar dikkat!

Sendika üyesi olan memurlar dikkat!

Kamu görevlileri sendikalarına üye olanların aylık maaşlarından her ay kesilen sendika üye aidatının alt ve üst sınırları arttı.

A+A-

Sendika üyesi memurların aylık maaşlarından, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen tutarlarda kesinti yapılmakta ve bu kesintiler memurun üyesi olduğu sendikaya gönderilir.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, sendika üyesi olan Devlet memurlarının maaşlarından, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oran tutarında üyelik ödentisi (sendika aidatı) kesileceğine hükmetmiştir.

SENDİKA KESİNTİSİNİN MİKTARI 

4688 sayılı Kanun, sendika aidatının belli bir alt ve üst sınırlar arasında ödenmesini hükme bağlamıştır. Kanundaki belirlemeye göre, sendika üyelik ödentisinin bir aylık tutarı; 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) fazla olamıyor.

Bu çerçevede, sendika üyesi olan memurların aylık ücretlerinden, brüt maaşlarının damga vergisi ne tabi tutarı üzerinden, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranda sendika aidatı tahsil ediliyor.

Ancak, memur maaşlarının damga vergisine esas tutarı her memur için aynı olmadığından, aylık brüt maaşı yüksek olan memurlardan kesilecek sendika aidatının miktarı da daha fazadır.

Öte yandan, alt ve üst sınırlamalar içinde olmak üzere sendikaların belirleyeceği üyelik ödenti oranları farklı olabileceğinden, memur maaşlarından kesilen sendika aidatının miktarı üye olunan sendikaya göre de değişebilmektedir.

2016 YILI İKİNCİ ALTIN AYINDA SENDİKA AİDATLARININ MİKTARI 

Memur maaş hesabında esas alınan katsayılar 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak %5 oranında arttı. Bu artış, sendika üyesi memurların maaşlarından kesilen üyelik aidatının miktarını da artırdı.

2016 yılının ikinci altı aylık dönemi için geçerli olan katsayılara göre;

*15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisi kesintisine esas brüt maaş tutarı 2.531,21 TL oldu.

*Aylık maaştan kesilecek sendika aidatı miktarı en düşük: 10,12 TL oldu.

*Aylık maaştan kesilecek sendika aidatı miktarı en yüksek: 84,37 TL oldu.

(Memur Haber)

HABERE YORUM KAT