1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sen çok yaşa Büyük Diyarbakırspor
Sen çok yaşa Büyük Diyarbakırspor

Sen çok yaşa Büyük Diyarbakırspor

Bugün 24 Haziran 2015, Diyarbakırspor'un kuruluşunun 47.yıl dönümü.

A+A-

Türkiye Süper Liglerine Doğu ve Güneydoğu'dan ilk yükselen kulüp,

Dünyada rekor olan üst üste 3.Ligden, 2.Lige, 2.Ligden 1.Lige çıkma başarısı gösteren Dünyadaki iki takım  Notingham Forest ve Diyarbakırspor'dur.

Bugün ismini yaşatmak için Yeni Diyarbakırspor liglerde yer alarak, kentteki şampiyonluk özlemini geri getirmeye çalışmaktadır. Diyarbakırspor ismi üzerine icra ve temlik konularak bu ismin yaşatılmasına dahi izin verilmemiştir. Yeşil-Kırmızılı ekibin kazandığı sayısız başarıları ve elde edilen kupalar, kapanan Kulübün son Başkanı Şeyhmus Şenyiğit tarafından muhafaza edilmektedir.. 

KURULUŞ YILLARI

Diyarbakırspor, Diyarbakır Amatör Ligi'nin iki ezeli rakibi Diclespor ve Yıldızspor kulüplerinin 24 Haziran 1968 tarihinde birleşmeleriyle kuruldu. Diyarbakırspor'un ilk başkanlığını de dönemin Belediye Başkanı Nejat Cemiloğlu yaptı.1968 yılında Kulübün başkanlığına dönemin Belediye Başkanı Nejat Cemiloğlu seçilirken, yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşur: “Hacı Abdurahman Özbek, Nazmi Çakın, Şahap Bozacı, Nuri Akçam, Bedrettin Köprülü ve Erdoğan Vursavaş”


1968-1975 yılları arasında 8 sezon Türkiye 3. Ligi'nde mücadele eden Diyarbakırspor, 1975-76 sezonunda Ali Kahraman'ın başkanlığı ve Şeyhmus Akçadağ'ın ikinci başkanlık ile futbol şube sorumluluğu görevlerini birlikte yürüttüğü dönemde Türkiye 2. Ligi'ne yükseldi ve ertesi sezon Türkiye 2. Ligi şampiyonu olarak 1. Lig'e yükseldi.

Ali Kahraman ve Şeyhmus Akçadağ da Diyarbakırspor'a o dönemlerde altın yıllarını yaşatan yöneticiler olarak hafızalarda yer edindi.1977-1980 yılları arasında 3 sezon 1. Lig'de kaldı. 1978-79 sezonunda 4 hafta lider kaldığı ligi 5. sırada bitirdi.

12889_b.jpg

80'li yıllar
1980-81 sezonunda 2. Lig'e düşen Diyarbakırspor burada bir yıl kaldıktan sonra 1981-82 sezonunda yeniden 1. Lig'e yükseldi. Ancak bu durum çok uzun sürmedi ve ertesi sezon 2. Lig'e düşen Diyarbakırspor, 1. Lig'e dört sezon çıkamadı.

1985-86 sezonunda 2. Lig'den üçüncü kez 1. Lig'e çıktı. 1986-87 sezonunda 1. Lig'i 11 puanla son sırada tamamlayan Diyarbakırspor, küme düştükten sonra da zor günler geçirdi ve başkan Yaşar Şerbetçi'nin ani ölümü nedeniyle, 1987-1993 yılları arasında 2. Lig'de küme düşmeme mücadelesi verdi.

90'lı yıllar
Diyarbakırspor, ilk kez 1990-91 sezonunda play-off'a yükseldi. 1995-96 sezonunda ilk 5 takım arasına girip finale kadar yükseldi. Ankara'daki finalde ise, Bahri Kaya yönetimindeki Zeytinburnuspor'a uzatma dakikalarında yediği golle 1-0 mağlup oldu ve 1. Lig'e yükselemedi. 1997-98 sezonu sonunda Eskişehir'deki ekstra play-off maçlarının ilk turunda Denizlispor'a 3-0 yenilip elenirken, 1999-00 sezonunda da yine final oynadı. Antalya'daki yükselme grubu final maçlarında Çaykur Rizespor'a uzatma dakikalarında 2-0 mağlup olup, ikinci kez finalde 1. Lig hakkını kaybetti.

2000'li yıllar
2000-01 sezonunda Süper Lig'e yükselen Diyarbakırspor, 2005-06 sezonunda Süper Lig'i 18. sırada tamamlayıp 1. Lig'e düştü.

2008-09 sezonunda 1. Lig'i şampiyon Manisaspor'un ardından 2. olarak tamamlayan Diyarbakırspor yeniden Süper Lig'e çıktı.

2009-10 sezonunda kötü bir sezon geçiren Diyarbakırspor, Süper Lig'de tutunamayarak tekrar 1. Lig'e düştü. Talihsizlikler 2010-11 sezonunda da Diyarbakırspor'un yakasını bırakmadı. Ligin bitimine 7 hafta kala Diyarbakırspor, 1975-76 sezonundan beridir görmediği 2. Lig'e düştü.

2011-12 yılında 2. Lig'de mücadele veren Diyarbakırspor, düşme kalma mücadelesi verdiği son maçında Bugsaş Spor'a 3-1 yenilerek 3. Lig'e düştü.[2] Zamanla deplasmana gidememeye başladı. Kulüp kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 3. Lig'de ilk 8 maçındanda puan alamadı. Aynı sezonda Maltepespor ve Kocaelispor maçlarına çıkmayan Diyarbakırspor'un BAL'a düşürülmesi gündeme geldi. Fakat TFF kurallarında belirtilen "Bir takım aynı lig devresi içinde 2 maça çıkmazsa küme düşürülür." maddesi Diyarbakırspor'u küme düşmekten kurtardı. Diyarbakırspor, ligi 17. sırada bitirerek Eylül 2013 tarihinde, Tüm futbolcuların lisanslarını karşılıksız olarak verildi, maçlara çıkacak bir takım olmadığı için Diyarbakırspor'un küme düşeceğini ve ilerleyen haftalarda kendiliğinden kapanacaktı.. Kulüp 9 Ağustos 2013 tarihinde tamamen kapanmıştır. Kulüp binasına haciz işlemi başlatılarak mühürlenmiştir. Ayrıca kulübün efsaneleşen yıllarında kazanmış olduğu kupaları çöpe atılma olayına tepki gösteren Diyarbakırspor'un son kulüp başkanı Şeyhmuş Şenyiğit kulübün kupalarına kendi işyeri içerisinde özel olarak sahip çıkarak ve bu davranışıyla Diyarbakırspor taraftarlarının gönüllerine taht kurmuştur.

2013-14 sezonu başlamadan önce Diyarbakırspor son kulüp başkanı Şeyhmus Şenyiğit ile Yeni Diyarbakırspor yönetimi bir takım görüşmeler yapıp Diyarbakırspor'u yaşatmak adına Yeni Diyarbakırspor çatısı altında birleşme kararı almışlardır. Mevcut Diyarbakırspor'un ismi Yıldız 21 Gençlikspor, arması da yeşil kırmızı düz bant olarak değiştirilmiştir. Bu sayede Diyarbakırspor ismi ve arması boşta kalmıştır. Hemen akabinde Yeni Diyarbakırspor yetkilileri gerekli mercilere başvurarak Diyarbakırspor isim ve armasına talip olduklarını beyan etmişler ve kısa süre sonra bu onaylanmıştır. Yeni Diyarbakırspor'un devam eden 2013-2014 sezonunda ismi ve armasının değişmesi resmileşmesine rağmen liglerin başlamasından dolayı bu değişiklik fikstürlere yansıyamamıştır.

Sonrasında kapanan Diyarbakırspor için başlatılan usulsüzlükler, icralar ve yargı süreci sonrası Diyarbakırspor isminin Yeni Diyarbakırspor'a verilmesini engellediler...

Diyarbakırspor Azrailler Grubu, Diyarbakırspor ismi nerede olursa olsun, hangi takımın bu kenti temsil edeceğine ancak bizler karar veririz. Yargının aldığı karar sadece kağıt üzerinde yer alır..  

TARİH TARİH, DİYARBAKIRSPOR (YILMAZ BÖRÜKOÇİN'İN KALEMİNDEN)

Diyarbakırspor'umuzun kuruluş yıllarına ve ilk sezonu olan 1968-1969 futbol sezonuna gideceğiz. Diyarbakır'da amatör futbolun geçmişi çok eskilere dayanır.Cumhuriyet kurulmadan önce bile Futbol Diyarbakır'da çok popüler bir spor dalı olup şu an Türkiye'de sayılı büyük klüpler ile yaşıt olan amatör klüplerimiz mevcuttur.

Bu klüplerin bir çoğu maalesef şimdi faaliyetlerine devam etmesede halen o klüplerin anısını yaşatmak adına faaliyetlerine devam eden klüplerimiz Diyarbakır amatör futboluna katkı sunmaktadırlar.

Diyarbakırspor'un kuruluş yıllarına geçmeden kısaca geriye dönük sizlere birkaç önemli notu'da hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Diyarbakırda ilk kurulan spor klübü, 1920'de Ziya Gökalp'in kurduğu Gençlik İdman Yurdu Spor Klübü'dür.

Ziya Gökalp'in ölümünden sonra kapanan Gençlik İdman Yurdu Spor Klübü'nün yerine Dicle İdman Yurdu adıyla yeni bir spor klübü kurulur.

1930'da Dicle İdman Yurdu klübünden ayrılan sporcular Ayspor ve Yıldızspor'u kurarlar.Ayrıca bu tarihlerde ilimizde Bozkurt Tenis Klübü adında bir tenis klübüde faaliyetini sürdürmektedir.

Diyarbakır amatör futbolunun en eski ve duayen klüplerinden olan aynı zamanda halen faaliyetine devam eden Ayspor'a değinmeden geçmek olmaz tabii.

Bu klübümüz 1932 yılında Türkiye İller Arası Lig müsabakalarında Diyarbakırı temsil edip Türkiye 3'üncülüğünü alıp Diyarbakır spor tarihine altın harflerle ismini yazdırmıştır.Aynı zamanda Türk futbolunun en popüler futbolcusu olarak yıllarca alkışlanan,futbol federasyonu altın şeref madalyası alan ilk futbolcusu olan Lefter Küçükandonyadis'de 1942-1947 Yılları arasında askerliğini Diyarbakır'da yaparken 4 yıl boyunca Ayspor'da lisanslı olarak oynamış ve askerliğinin bitiminde Fenerbahçe'ye transfer olmuştur.

1968 Yılına girilirken Ülkenin tümünde il takımlarının kurulması öngörülmüş ve zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak büyük çalışmalar başlatmıştır. Her ilde o ilin adını taşıyan bir futbol takımının kurulması ve profesyonel liglerde mücadele vermesi amacıyla ilin mülki idarecilerine Federasyon Başkanı teklifte bulunmuştur.

Şimdi gelelim ''Bunları Bilmesenizde Olur''larımıza. İşte size Diyarbakırspor'umuzun kuruluş aşamasında yaşanan hadiseler ve ilk futbol sezonu.

* Şimdiki Diyarbakır Atatürk stadı yani eski adıyla Şehir Stadyumu iki adet 500'er kişilik portatif tribünleri olan etrafı duvar ve tel örgüler ile çevrili bir şekilde kent'in sahası olarak hizmet verirken taraftarların isteklerine cevap veremeyince şimdiki Kapalı tribün temelinin 1963 Yılında atıldığını,

* O zamanki il valisi Namık Kemal Şentürk'ün spora yatkınlığıyla bilinen Sayın Nejat Cemiloğlu'nu Beden Terbiyesi Bölge Müdürü olarak atadığını ve göreve gelir gelmez stadyumun kapalı tribün temelini13 Temmuz 1963 yılında atan ismin daha sonra Diyarbakır belediye başkanı ve Diyarbakırspor klübü'nün kurucusu ve ilk başkanı' da olacak olan Nejat Cemiloğlu olduğunu,

*Portatif tribünlerin yıktrılıp şimdiki açık tribünlerin yapımına kapalı tribünün tamamlanmasından sonra başlandığını ve yine bu tribünlerin yapımında'da sayın Nejat Cemiloğlu'nun önderlik ettiğini ve büyük emekleri olduğunu,

*Diyarbakırspor'u kurmak için amatör ligde en başarılı 5 amatör takıma teklif götürüldüğünü, bu takımların Yıldız Gençlik,Dicle Gençlik,Ülküspor,Karacadağ, ve Ayspor olduğunu ve bu 5 takımdan ikisinin bu teklifi kabul ettiğini,bunların Dicle Gençlik ile Yıldız Gençlik spor klüpleri olduğunu,diğer 3 takımın ise kendi aralarındaki ezeli rekabetten dolayı birleşmeye sıcak bakmayıp sadece manevi olarak destek verebileceklerini beyan ettiklerini,

*Diyarbakırspor'un kurulmasına yönelik birleşme teklifini kabul eden Klüplerden Yıldız Gençlik'in yöneticilerinin Nihat Önder ve Yunus Tokat,Dicle Gençlik'in yöneticilerinin ise Şeyhmus Tatlıcı,Mehmet Deveci ve Nazmi Çakın olduğunu. Birleşme teklifini kabul etmeyip sadece manevi destek verebileceklerini beyan eden Klüplerin yöneticilerinin ise, Ayspor'dan Turan Köse,Necat Dilan,Şeyhmus Kozoğlu,Ülküspor'un İzzet Nakışçı,Karacadağ spor'un ise Cahit Kargı olduğunu,

*Dicle Gençlik ile Yıldız Gençlik'in Diyarbakırspor'u kurmak için birleşmelerinden önce aralarında son kez oynadıkları amatör lig maçının 3-1 Yıldız Gençlik'in galibiyetiyle sonuçlandığını,

 * Diyarbakırspor'u kuran klüplerden Yıldız Gençlik Klübü'nün1930,Dicle Gençlik Klübü'nün ise 1950'de kurulduğunu, *Diyarbakırspor'un forma rengi olan Yeşil-Kırmızı'yı, Yeşil-Beyaz renkli Dicle Gençlik'in Yeşil'inden,Sarı-Kırmızı renkli Yıldız Gençlik'in Kırmızı'sından aldığını,

* Dicle Gençlik ile Yıldız Gençlik'in Diyarbakırspor'u kurmak için birleşme kararı almalarının ardından klüp isimlerinin Diyarbakırspor olarak değişikliği için ilk önce Dicle Gençlik Klübü'nün Olağanüstü Kongre kararı alıp Dilan Sinemasında yapılan kongrede ismini Diyarbakırspor yaptığını,ardından bir hafta sonra Yıldız Gençlik Klübününün bu defa kongre kararı alıp ''Diyarbakırspor ile birleşmek istiyoruz ''diye kongrede öneri sunmaları ve bu önerilerinin kabul edilmesiyle iki klübün resmi olarak birleştiğini ve Diyarbakırspor adını aldıklarını,

*Birleşmenin tamamlanmasından sonra 24 Haziran 1968 tarihinde Diyarbakırspor'un resmen kurulduğunu ve Başkanlığını Nejat Cemiloğlu'nun yaptığı Hacı Abdurrahman Özbek,NazmiÇakın,Şahap Bozacı,Nuri Akçam,Bedrettin Köprülü ve Erdoğan Vursavaş'tan oluşan yönetim kurulunun Diyarbakırspor'un ilk yönetim kurulunda yer alan yöneticiler olduğunu,

*Diyarbakırspor kurulduğu tarihte Belediye Başkanı'nın Klübün ilk başkanlığınıda seçilen Nejat Cemiloğlu,İl Vali'sinin Ali Rıza Yaradanakul,Gençlik Spor Bölge Müdürünün ise Sait Dikleli olduğunu,

*Diyarbakırspor'un ilk kadrosunda yer alan futbolcuların,Beton İsmail,Ceylan Emin,Arap Eyüp,Doşo Mahmut,Kampo Cahit,Kel Nazmi,Herif Ahmet,Kaleci Lastik Ali,Kaleci Mehmet Ali Biçer,Apollo Naif,Boğa Emin,Şorik Veysi,Hoş Hoş Emin,Hut Nezir,Cemil Kaplanoğlu,Kenanve İhsan Özbek kardeşler (ilk kuruculardan Hacı Abdurrahman Özbek'in oğulları),Şeyhmus Kireççi,Abdulkadir Çulcu,Naci ve Muzaffer olduğunu,

*Diyarbakırspor ilk takım kaptanının Muzaffer olduğunu,

*Diyarbakırspor'un bu ilk futbolcularına adam başı 12 bin lira transfer ücreti,250 lira aylık maaş ve belediyede işe yerleştime sözü verildiğini,ve o dönemde işe yerleştirilen bir çok futbolcunun sonradan emekli olduğunu,

*O dönemde en büyük prim'in ise maçtan sonra topluca verilen yemek ziyafeti olduğunu,

*Tamamına yakını Diyarbakırlı futbolculardan oluşan takıma sadece dışarıdan belediye'de iş temin etmek karşılığında Van'dan Nazmi,Bitlis'ten ise Cemil'in transfer edildiğini,

*Diyarbakırspor'un kurulduktan sonraki ilk sezonu olan 1968-1969 Türkiye 3.Milli Lig Kırmızı Grup'taki ilk maçına 12 Ekim 1968 tarihinde Tarsus deplasmanında Tarsus İdman Yurdu ile oynamış olduğu maç ile başladığını ve bu maçtan 2-0 mağlup ayrıldığını,

* Diyarbakırspor kuruluşundaki ilk sezon olan 1968-1969 Türkiye 3.Milli Lig Kırmızı Grubundaki kendi sahasındaki ilk resmi lig maçını aynı zamanda ligin ikinci maçı olan 27 Ekim 1968 Tarihinde Ankara Altındağ Spor ile Diyarbakır'da oynadığını,2-0 Diyarbakırspor'umuzun galibiyeti ile biten bu maçta ilk resmi golü 35. dakikada Emin Sevmiş (Hoşhoş Emin) in kafa vuruşuyla istasyon tarafındaki kaleye attığını ve bu golün kayıtlara diyarbakırsporun ilk resmi golü olarak geçtiğini,yine aynı maçta ikinci golü Kenan Özbek'in attığını,

*3.haftada Hatay Deplasmanında 1-1 berabere kalarak,4.hafta Diyarbakır'da Elazığspor'u 2-1 mağlup ettiğini,

*8 Aralık 1968'de ligin 5.haftasında Kırıkkale'de Kırıkkalespor'a 1-0 mağlup olup,22 Aralık 1968'de ligin 6.haftasında Diyarbakır'da oynanan maçta Sanayi Barbarosspor'u 4-2 mağlup ettiğini,

*29 Aralık 1968 günü 7. haftada Malatyaspor deplasmanında 1-0 ve 8.haftada yine deplasmanda Adana'da 5 Ocak 1969 tarihinde Ceyhanspor ile oynadığı maçta3-1 mağlup olarak sahadan ayrıldığını,

*9 ve 10'uncu haftalar'da kendi sahamızdaki üst üste oynadığımız iki maçta Petrolofisi ile 1-1,Amasyaspor ile 0-0 berabere kaldığımızı,

*11.hafta'da Çorumspor'a deplasmanda 1-0 mağlup olup,12.hafta'da kendi sahamızda İskenderun spor ile 1-1 ve ligin ilk yarısının 13.hafta ve son maçı olan Rizespor ile Rize'de 2 mart 1969 günü oynadığımız maçta 1-1 berabere kaldığımızı ve ligin ilk yarısını 11 puanla 8'inci sırada tamamladığımızı,

 *28 günlük ilk yarı arasından sonra 30 mart 1969 Pazar günü kendi sahamızda oynadığımız ligin ikinci yarısının ilk maçında Tarsus İdman Yurdu ile 1-1 berabere kaldığımızı,ardından Ankara'da 15.hafta maçında Altındağ'ı 2-1 mağlup ederek puanımızı 14'yükselttiğimizi,

*16.hafta maçında kendi sahamızda Hatayspor ile 1-1 berabere kaldığımzı,

*17.hafta maçında deplasmanda Elazığspor'a 3-1,18.hafta maçında kendi sahamızda Kırıkkale spor'a 1-0,19.hafta maçında ise deplasmanda Sanayi Barbarosspor'a yine aynı sonuçla 1-0 mağlup olarak üst üste 3 maçta 3 mağlubiyet aldığımızı,

*20 ve 21'inci haftalarda biraz toparlanarak sahamızda oynadığımız 2 maçta Malatyaspor'u 2-1,Ceyhanspor'u ise 3-0 mağlup ederek puanımızı 19 yapıp biraz nefes aldığımızı,

*22'in ci haftada Ankara'da Petrolofisi ile 0-0 berabere kalıp,23'üncü haftada Amasyaspor'a Amasya'da 2-0 mağlup olduğumuzu,

*24.haftada Diyarbakır'da Çorumspor'u 2-1 mağlup edip,25.haftada İskenderunspor'a deplasmanda 2-0 mağlup olduğumuzu,

*Ve Diyarbakırsporumuzun ilk kurulduğu yıl,ilk Futbol sezonu olan 1968-1969 Futbol Sezonunu 29 haziran1969 günü Diyarbakır'da oynadığı ligin son maçı olan 26.hafta maçında Rizespor ile 0-0 berabere kalıp toplamda 26 maçta 23 puanla 7.sırada ligi tamamladığımızı,

* Ayrıca aynı yıl Türkiye Kupasında 1.Ligin güçlü ekiplerinden olan İzmirspor'u 1-0 ın rövanşında Diyarbakır'da 1-0 yendiğimizi ve o yıllar statü gereği uzatma olmadığı için ve averajın eşit olması sebebiylede kura atışına gidildiğini ve kura atışını Diyarbakırsporumuzun kazanıp kupada tur atladığını,

Bilmesenizde Olur…

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler