1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Semt Pazarı sebze ve meyvelerle şenlendi
Semt Pazarı sebze ve meyvelerle şenlendi

Semt Pazarı sebze ve meyvelerle şenlendi

Ekonomini kalbinin attığı pazarlarda kirazın kilosu 12 liradan alıcı bulmaya hazırlanırken, kilosu 2 liradan satılan karpuz ve 5 liradan satılan kavun tezgâhtaki yerini aldı.

A+A-
Sebzede ise fiyat vatandaşın ayarına geldi. Patlıcan, Biber ve Salatalık 1 liranın altında satılırken, uzun süre kilosu 3–4 lirada direten domates 1,25 ile 2 liraya kadar geriledi.
 
Diyarbakır'da ekonominin kalbinin altığı semt pazarları, Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nden gelen mevsim meyve ve sebzeleriyle dolmaya başladı.
 
Bunlara özellikle Diyarbakır'ın Bismil ve bazı ilçelerinden gelen sebzelerin de eklenmesiyle fiyatlar oldukça geriledi. Vatandaş uzun bir aradan sonra ağız tadıyla sebze ve meyve tüketmenin mutluluğunu yaşayacak.
 
Karpuz Tezgâhlarda Yerini Aldı, Diyarbakır Karpuzu Ramazan Ayında
 
Geçtiğimiz haftalarda tezgâhlarda yerini alan karpuz un kilosu 2 liradan satışa sunulurken yazın vazgeçilmez meyvelerinden kavun da yavaş yavaş tezgâhlarda yerini almaya başladı. Karpuz satıcıları, karpuzların kilo olarak her hafta düşüş göstereceğini, vatandaş gibi kendilerinin de beklediklerini ifade ediyor. İlk Diyarbakır karpuzunun ise Ramazan ayı başı olan 20 Haziran–1 Temmuz başlarında yetişip pazardaki yerini alması bekleniyor.
 
Pazarda İlk Kavunlarda Görülmeye Başlandı
 
Adana ve Antalya'dan gelen kavun kilosu 5 liradan vatandaşın tezgahında yerini almaya başladı.
 
Kavunlarında peyderpey, fiyatının düşeceğini belirten Pazar esnafı, özellikle Mardin ve ilçelerinde ekilen kavunların piyasaya girmesiyle kavunun kilo hesabından çıkacağını tanesinin belki de 1 liranın altına ineceği belirtiliyor. İki hafta önce Pazar piyasasına 6 lira gibi yüksek bir rakamdan giren Çilek, şu anda toptan halinde 1,5 lira ile 2 lira arasında değişirken, pazardaki satış fiyatı da 2-3 lira arasında değişiyor. Çilek'in bol miktarda gelmesi gelecek günlerde fiyatını düşmesi bekleniyor.
 
Yenidünyanın Paketi 3 Lira, Kiraz 12 Lira
 
Yeni dünyanın paketi 3 lira, elma, 1,5 ile 2,5 lira arasında, Kivi 5 lira, İzmir'den gelen can eriği paketi 1lira, Geçen hafta kilosu 25 TL olduğu için pahalılık nedeniyle tezgahlarda yer almayan Manisa Alaşehir kirası kilosu 12 liradan tezgahlarda yerini aldı. Bol miktarda pazara gelen Manisa kirazı oldukça ilgi gördü. Vatandaşlar bütçelerine göre 1'er kilo alabilirken, bazı vatandaşlarda gramlar kirazdan aldı.
 
Sebze de Fiyatlar Vatandaşın Kesesine Göre
Fasulye kilosu 3,5 liradan, salatalık, biber, patlıcan 1 liranın bile altına indi. Yüksek fiyatta direten domates de 1,25'e kadar düştü ancak vatandaşlar, domatesi de 1 lira ve altında bekliyorlar. Bismil'de yetiştirilen yerli domates ise 2 ila 2,5 liraya vatandaşın mutfağına ulaştı.
 
Yeşillik Fiyatları da Geriledi
 
Aşırı yağışların ardından geçen yıllara nazaran oldukça fazla olan roka, tere, maydanoz, marul fiyatları da geriledi. Maydanoz, tere, roka pazarcı bağı ile 3 adedi 1 liradan satılırken, göbek marul adedi 1 liradan satılıyor. Yeşil soğan ise kilosu 2 liraya kadar geriledi. Kuru soğan ve patatesin fiyatı da yüzde 30-30 arasında gerileme gösterdi.
 
(Özgür Haber) 

HABERE YORUM KAT