1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Selma Irmak: AKP savaş kararı vermiştir
Selma Irmak: AKP savaş kararı vermiştir

Selma Irmak: AKP savaş kararı vermiştir

DTK Kadın Komisyonu Genel Kurulu'nda konuşan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, "AKP savaş kararı vermiştir, ancak biz barış kararından vazgeçmeyeceğiz" dedi.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonu üyeleri, Genel Kurul toplantısı için Diyarbakır'da bir araya geldi. Toplantıya DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak ile DTK Başkanlık Divanı üyesi Mülkiye Birtane'nin yanı sıra kurul üyesi kadınlar katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamın yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kurul toplantısı, Mülkiye Birtane'nin açılış konuşması ile devam etti.

Birtane, konuşmasında gerçekleşen 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan saldırılar sonucu seçim çalışmalarını yapamadıklarını, AKP'nin ise yaptığı kirli oyunlarla 1 Kasım seçimlerini yüzde 49 oy oranıyla tamamladığını söyledi. Cizre, Lice, Silopi ve Kürdistan'ın tüm topraklarında baskıların arttığını kaydeden Birtane, özellikle bu baskıların kadınlar üzerinde yürütüldüğünü ifade etti. Birtane, "Kadınlar olarak bu baskı ve zorbalığı boşa çıkarmak gerekiyor" dedi. 

'Kadınlar olarak güçlü mücadele verilmeli'

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Selma Irmak ise toplantıya katılan kadınlara Şengal'in özgürleşmesi müjdesini verdi. Irmak, verilen mücadelenin karşısında hiçbir gücün duramayacağını ifade etti.
Konuşmasının devamında Cizre'de amacına ulaşamayanların Silvan'da da amacına ulaşamayacağını söyleyen Irmak, bunun için özellikle kadınlar olarak güçlü bir mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

'Başkanlık din, dil, ırk ve kültür farklılıkların tanımalı'

Toplantıda kadınlar olarak, bir yıllık süreçte neler yapıldığını tartışacaklarını belirten Irmak, "AKP savaş kararı vermiştir ancak biz barış kararından vazgeçmeyeceğiz. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kalkmayana kadar ortam böyle devam edecektir. Bizim için başkanlık kararı sorun değil. Başkanlık din, ırk, kültür farklılıklarını tanımalı ve halkın söylemlerini dikkate almalıdır" dedi. 

Konuşmaların ardında kurul toplantısı basına kapalı olarak devam etti

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler